Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Mimoriadnu schôdzu k predčasným voľbám sa nepodarilo otvoriť ani na druhý pokus

Mimoriadnu schôdzu zvolal predseda parlamentu Boris Kollár na návrh poslancov Smeru-SD, Hlasu-SD a nezaradených poslancov okolo Tomáša Tarabu (Život-NS).

16.5.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 16. mája 2023, 15:30

Mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR k predčasným voľbám sa v utorok nepodarilo otvoriť ani druhýkrát. Prezentovalo sa len 47 poslancov. Pri prvom pokuse sa prezentovalo 51 zákonodarcov. Na to, aby bola Národná rada SR uznášaniaschopná, treba nadpolovičnú väčšinu, čiže 76 poslancov.  Neprerokovaný bod z mimoriadnej schôdze sa tak presunie na riadnu júnovú schôdzu.

Mimoriadnu schôdzu zvolal predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) na návrh poslancov Smeru-SD, Hlasu-SD a nezaradených poslancov okolo Tomáša Tarabu (Život-NS). Opozícia na nej chcela prijať uznesenie „k aktuálnej ústavnej a politickej kríze“ a žiadala, aby sa voľby konali už začiatkom júla.

Mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR k predčasným voľbám sa poslanci pokúšali dvakrát otvoriť už v uplynulom týždni. Prezentovalo sa len 59 poslancov. Pri prvom pokuse otvoriť schôdzu sa prezentovalo len 54 poslancov.

Prijatie uznesenia

V navrhovanom uznesení sa konštatuje, že Slovenská republika sa nachádza v hlbokej ústavnej a politickej kríze a nevyhnutne potrebuje urýchlené vymenovanie novej vlády na základe výsledkov predčasných volieb do Národnej rady SR.

„Vymenovanie úradníckej vlády bez podpory Národnej rady SR v podobe vyslovenia dôvery takejto vláde bude viesť k prehĺbeniu chaosu a k niekoľkomesačnému odkladu prijatia finančných, ekonomických a sociálnych opatrení nevyhnutých na stabilizáciu situácie v Slovenskej republike,“ píše sa v návrhu. Opoziční poslanci žiadajú prezidentku, aby rozhodnutia o menovaní novej vlády dôsledne konzultovala s parlamentom. Úradnícku vládu žiadajú, aby okamžite po svojom vymenovaní predložila na rokovanie parlamentu návrh ústavného zákona o skrátení súčasného volebného obdobia tak, aby sa predčasné voľby konali najneskôr 1. alebo 8. júla.

Viac k témam: Mimoriadna schôdza parlamentu, Podpredseda Národnej rady SR (NR SR), Predčasné voľby na Slovensku 2023, Rokovanie NR SR
Zdroj: SITA.sk – Mimoriadnu schôdzu k predčasným voľbám sa nepodarilo otvoriť ani na druhý pokus © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií