fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na omšu pápeža Františka v Budapešti prišli desaťtisíce ľudí, mosty cez Dunaj označil za symboly európskej jednoty

Už 86-ročný František sa vo svojich prosbách o ukončenie vojny na Ukrajine pokúsil o diplomatickú rovnováhu.

Máte tip? napíšte nám mailom

30.4.2023 (SITA.sk) – Desaťtisíce Maďarov sa v nedeľu zhromaždili na Námestí Lajosa Kossutha na nábreží Dunaja v Budapešti na záverečnú svätú omšu pápeža Františka.

Vatikán s odvolaním sa na miestnych organizátorov uviedol, že na omši sa zúčastnilo približne 50-tisíc ľudí, z toho viac ako 30-tisíc na spomenutom námestí.

Dominovala téma Ukrajiny

Boli medzi nimi maďarská prezidentka Katalin Nováková i tamojší populistický premiér Viktor Orbán. Omša predstavovala vrchol Františkovej trojdňovej návštevy Maďarska, ktorej dominovalo znepokojenie Vatikánu nad ťažkou situáciou susednej Ukrajiny.

Po omši mal František pred návratom do Ríma záverečné podujatie v Budapešti, a to prejav o európskej kultúre na miestnej Katolíckej univerzite Petra Pázmáňa.

Už 86-ročný František sa vo svojich prosbách o ukončenie vojny pokúsil o diplomatickú rovnováhu, keď vyjadril solidaritu s Ukrajinou a zároveň ponechal otvorené dvere pre dialóg s Moskvou.

Pomodlil sa s utečencami

V sobotu sa pomodlil s ukrajinskými utečencami a potom sa stretol s vyslancom ruského patriarchu Kirilla, ktorý rozhodne podporuje inváziu Moskvy a ospravedlňuje ju ako metafyzický boj proti liberálnemu Západu.

František využil túto návštevu na výzvu európskemu kontinentu, aby opäť našiel svojho ducha jednoty a cieľa, pričom budapeštianske mosty cez Dunaj označil za symboly jednoty a spojenia.

Prečítajte si tiež:
Švédsky prezident podpísal zákony potrebné pre vstup do NATO, Turecko ratifikuje žiadosť až po vyriešení sporov

Viac k témam: Zahraničná cesta
Zdroj: SITA.sk – Na omšu pápeža Františka v Budapešti prišli desaťtisíce ľudí, mosty cez Dunaj označil za symboly európskej jednoty © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií