fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na Slovensku padli viaceré teplotné rekordy, v Oravskej Lesnej bolo najteplejšie za posledných 80 rokov

Teplotné rekordy zaznamenali v horských oblastiach, ale aj v nižších polohách.

Máte tip? napíšte nám mailom

3.1.2023 (Webnoviny.sk) – Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) zaznamenal v pondelok viaceré denné teplotné rekordy. Vyskytovali sa v horských oblastiach, ale aj v nižších polohách. SHMÚ o tom informoval na sociálnej sieti.

Najvyššie teploty

Teplotné rekordy zaznamenali napríklad na Lomnickom štíte, Chopku i Štrbskom Plese, ale aj v Sliači, Košiciach či Kamenici nad Cirochou a v Prievidzi.

V tej namerali i najvyššiu dennú teplotu, ktorá vystúpila na 14,6 °C. Je to jedna z najvyšších teplôt, aké na tejto stanici namerali v januári. Najvyššiu, a to 14,8 °C, zaznamenali meteorológovia 1. januára 2022.

Sneh na horách

Ústav tiež poukázal aj na teplotu v Oravskej Lesnej, kde zachytili najvyššiu januárovú teplotu za posledných 80 rokov, teda od roku 1943. Namerali tu 10,8 °C.

Na snehovú pokrývku na horách podľa SHMÚ negatívne vplýva súčasné prúdenie veľmi teplého, pôvodom tropického vzduchu do našej oblasti od juhozápadu. Napríklad na Štrbskom Plese sa nenachádza súvislá snehová pokrývka, čo sa stalo prvýkrát od januára 1990.

Na Chopku zas počas posledných dní zmizlo 20 cm snehu. SHMÚ ale poukazuje, že súvislá snehová pokrývka sa nachádza v niektorých nižších polohách. V poniektorých dolinách, obzvlášť na Spiši, sa udržala napriek teplému počasiu, a to vďaka inverzii.

Prečítajte si tiež:
Pčolinský presadzuje zmenu rokovacieho poriadku. Zákony, ktoré neprejdú druhým čítaním chce vyradiť zo schôdze

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Počasie, Teplotné rekordy
Zdroj: Webnoviny.sk – Na Slovensku padli viaceré teplotné rekordy, v Oravskej Lesnej bolo najteplejšie za posledných 80 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií