Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nadácia Zastavme korupciu podáva podnet na ministerstvo vnútra, diskreditačnú kampaň proti Korčokovi považuje za nezákonnú

Kampaň mala vysoký potenciál ovplyvniť výsledky volieb.

26.3.2024 (SITA.sk) – Občianske združenie Voľte s rozumom sa podľa Nadácie Zastavme korupciu dopustilo porušenia zákona o volebnej kampani. Podávajú preto podnet na Ministerstvo vnútra SR.

Ako Nadácia Zastavme korupciu spresnila, občianske združenie patrí bývalému ministrovi školstva za Smer Jurajovi Draxlerovi a dva dni pred moratóriom na Facebooku propagovalo sériu diskreditačných videí o kandidátovi na prezidenta Ivanovi Korčokovi.

Masívna kampaň na Facebooku

Nadácia upozornila na inzerované videá v dňoch 19. a 20. marca, na ktoré združenie Voľte s rozumom vynaložilo šesťtisíc eur. Analytik nadácie Martin Suchý zdôraznil, že tieto videá zasiahli jeden až 1,2 milióna používateľov Facebooku.

Viac o téme: Prezidentské voľby na Slovensku 2024

Takáto masívna kampaň na Facebooku mala výrazný potenciál odradiť časť voličov od voľby Ivana Korčoka a ovplyvniť tak výsledok volieb,“ vysvetlil analytik.

Kampaň bola v rozpore so zákonom

Nadácia upozorňuje, že zákon zakazuje viesť kampaň iným subjektom ako kandidátom. Je to teda v rozpore so zákonom.

Kampaňou sa pritom rozumie akákoľvek činnosť, za ktorú sa obvykle platí úhrada, a ktorá smeruje k propagácii činnosti, cieľov a programu kandidátov za účelom získania funkcie volenej podľa osobitného predpisu. Rozumie sa tým činnosť v prospech aj v neprospech subjektov podľa prvej vety,” priblížil právnik Nadácie Ľubomír Daňko.

Podľa nadácie Zastavme korupciu ide o správny delikt, za ktorý združeniu hrozí pokuta od troch do 100-tisíc eur. Nadácia podotkla, že podnet bude posudzovať ministerstvo vnútra, ktoré patrí strane Hlas. V prípade odvolania bude o podnete rozhodovať štátna komisia pre voľby.

Nadácia je pripravená riešiť to súdne

Sme presvedčení, že toto porušenie zákona je dopodrobna zdokladované. Očakávame preto, že úrady budú konať tak, ako im ukladá zákon,” uvádza Suchý s tým, že v krajnom prípade je nadácia pripravená prípad tlačiť na príslušný súd.

Nadácia tiež poukázala na to, že v občianskom združení okrem bývalého kolegu Pellegriniho pôsobí aj Norbert Molnár.

Ten sa pohyboval v oblasti informatizácie a digitalizácie služieb štátu v čase, keď Pellegrini pôsobil ako digitálny líder,“ uzavrela Nadácia Zastavme korupciu.

Viac k témam: Kandidát na prezidenta Ivan Korčok (Prezidentské voľby 2024), Prezidentské voľby na Slovensku 2024, Zákon o volebnej kampani
Zdroj: SITA.sk – Nadácia Zastavme korupciu podáva podnet na ministerstvo vnútra, diskreditačnú kampaň proti Korčokovi považuje za nezákonnú © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií