fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Náhrada pri použití vlastného auta pri pracovnej ceste má opäť stúpnuť, z Bratislavy do Popradu o viac ako deväť eur

Sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách naposledy stúpli od 1. apríla tohto roka.

Máte tip? napíšte nám mailom

15.5.2023 (SITA.sk) – Zamestnanec, ktorý pri pracovnej ceste použije vlastné auto, má mať nárok na vyššiu finančnú náhradu od svojho zamestnávateľa. Pri využití vlastného auta má ísť o nárast zo súčasných 0,239 eura na 0,252 eura za každý kilometer jazdy.

Pri jednostopových vozidlách, teda pri motocykloch a pri trojkolkách, sa má náhrada zvýšiť z 0,067 eura na 0,071 eura za kilometer jazdy. Vyplýva to z predbežnej informácie k príprave opatrenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Finančná náhrada od zamestnávateľa

Ak zamestnanec pôjde na pracovnú cestu napríklad z Bratislavy do Popradu vlastným autom, najazdí približne 700 kilometrov. V súčasnosti má pri sadzbe 0,239 eura za kilometer nárok na finančnú náhradu od zamestnávateľa v sume 167,30 eura.

Ak sa sadzba za jeden prejazdený kilometer zvýši na 0,252 eura, od zamestnávateľa dostane náhradu v sume 176,40 eura, teda o 9,10 eura viac.

Pracovné cesty

Sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách naposledy stúpli od 1. apríla tohto roka. Podľa zákonného mechanizmu bola splnená podmienka na ich zvýšenie na základe štatistických údajov za február tohto roka.

Prečítajte si tiež:
Sociálna poisťovňa upozorňuje živnostníkov na zmeny platieb poistného, majú posledné dni na zaplatenie

„Vo februári dosiahol mesačný kumulovaný index cien položiek spojených s prevádzkou motorových vozidiel hodnotu 105,2 %, čo predstavuje oproti základni zvýšenie o 5,2 percentuálneho bodu,” uviedol rezort práce a sociálnych vecí.

Viac k témam: Finančný príspevok, pracovné cesty, Zamestnanec, Zamestnávateľ
Zdroj: SITA.sk – Náhrada pri použití vlastného auta pri pracovnej ceste má opäť stúpnuť, z Bratislavy do Popradu o viac ako deväť eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií