Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

TOP 10 jesenných songov

Ak sú vaše obľúbené playlisty už také obohraté, že pri posledných tónoch pesničky viete, ktorá bude nasledovať, je čas na zmenu.

Nezáleží na tom, či počúvate rock, indie, džez alebo rádiový pop. Portál Billboard.com vybral desiatku hitov, ktoré sa dokonale hodia k tomuto ročnému obdobiu.

1. “Autumn in New York” – Ella Fitzgerald & Louis Armstrong

Začneme dvoma snáď najväčšími osobnosťami džezu. Ella a Louis spievajú o jeseni v New Yorku, prevedú vás jeho uličkami, vzbudia vo vás pocit, akoby ste boli uprostred Central Parku. Musíme uznať, že jesenný New York znie skutočne veľmi príjemne. (Mimochodom, existuje aj rovnomenný film s Richardom Gereom v hlavnej úlohe.)

2. “Wake Me Up When September Ends” – Green Day

Vek tejto pesničky sa čoskoro vyrovná mladíkovi s čerstvým občianskym preukazom, no aj napriek tomu sa každoročne na jeseň ozýva (nielen) v slovenskom éteri. Zobuď ma, keď sa skončí september. Znovu prichádza dážď, padá z hviezd, znovu som zaplavený bolesťou… Táto melancholická „odrhovačka“ sa najviac hodí k daždivému dňu.

3. “Pale September” – Fiona Apple

Fiona je americká speváčka a skladateľka, odmalička navštevovala hodiny klavíra. V dvanástich rokoch bola znásilnená. S týmto traumatizujúcim zážitkom sa vyrovnávala práve tým, že skladala piesne, charakteristické expresívnymi textami a poetikou. Presne taký je aj „Vyblednutý september“.

4. “Autumn Sweater” – Yo La Tengo

Yo La Tengo je americká indie rocková kapela, ktorá vznikla v roku 1984 a funguje dodnes. Song „Autumn Sweater“ umocňuje pocit, ktorý máme na jeseň asi najradšej: obliecť si obľúbený pohodlný teplý svetrík a hrubé ponožky a so šálkou horúceho čaju si posedieť v obľúbenom kresle. Čo viac treba?

5. “Gone Till November” – Wyclef Jean

Už len to, že Wyclef Jean je haitsko-americký raper, hudobník, producent a herec, nasvedčuje tomu, že štýlovo to bude niečo úplne iné ako predošlé skladby. V tomto prípade nám bude asi trošku trvať, kým sa naučíme naspamäť celý text.

„Viem, že plačeš, dievča, ale ja budem preč až do novembra. Budem preč až do novembra…“

6. “Autumn Almanac” – The Kinks

Piesne o jeseni bývajú často melancholické, smutné až mierne depresívne, no „Autumn Almanac“ je opakom týchto prirovnaní. The Kinks sa tešia na všetko, čo sprevádza príchod jesene: dobré jedlo, piatkové večery s priateľmi, sobotný futbal, žltozelené padajúce listy a tak ďalej. Toto rockové zoskupenie vzniklo na začiatku 60. rokov minulého storočia, a aj keď ich možno mnohí nepoznáme, v Amerike sa spolu s kapelami The Beatles, The Rolling Stones a The Who zaraďujú do štvorky tzv. britskej invázie.

7. “Harvest Moon” – Neil Young

Nie je veľa piesní o splne mesiaca, no v každom prípade musíme povedať, že aj tak by asi folk rockového klasika Neila Younga len tak hocičo neprekonalo. Veď mesiac rastie, poďme snívať ako deti, stále som do teba zamilovaný a chcem ťa túto noc vidieť tancovať… Ťažká romantika, ale uznávame, že naozaj príjemná a ušiam lahodiaca.

8. “Leaves That Are Green” – Simon & Garfunkel

„Leaves that are green turned to brown“ (listy, ktoré boli zelené, sa zmenili na hnedé) hovorí za všetko. Do jesenného playlistu určite odporúčame zaradiť komplet všetky albumy speváckeho a skladateľského dua, zloženého z Paula Simona a Arta Garfunkela. Dvojica sa preslávila v roku 1965 piesňou „The Sounds of Silence“.

9. “Dead Leaves and the Dirty Ground” – The White Stripes

Alternatívnu rockovú kapelu The White Stripes tvorili Jack White a Meg White, koncertovali a nahrávali v rokoch 1997 – 2011. Frázy ako „mŕtve listy a špinavá zem“ evokujú dojem, že zrejme jeseň veľmi neobľubujú. Čo už, my áno, a aj tak si tento song radi vypočujeme, aspoň oživí ponurú jesennú atmosféru. Trocha života do toho umierania.

10. “November Rain” – Guns N’ Roses

Nikto nikdy nezloží lepší jesenný lovesong. Nenachádzame viac slov.

Zdroj: Billboard.com

Foto: Pixabay.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií