fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Obedy zadarmo sú podľa SaS predvolebný ťah, nie sú peniaze a radšej treba pomoc cieliť adresne

Po prijatí dvojnásobného daňového bonusu pre rodiny s deťmi nie je na plošné obedy zadarmo dostatok financií, tvrdí SaS.

Máte tip? napíšte nám mailom

24.1.2023 (Webnoviny.sk) – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje návrh na opätovné zavedenie obedov zadarmo pre všetky deti za populistický a predvolebný ťah. Strana SaS o tom informovala v tlačovej správe s tým, že nie sú za plošnú pomoc, ktorá predstavuje vyhadzovanie peňazí, ale za cielenú pomoc tým, ktorí to potrebujú.

Skupiny ohrozené chudobou

„Súčasné nastavenie dotácie na obedy nie je ideálne, ale dôležitým aspektom je, aby zostala táto pomoc cielená na deti zo sociálne najslabších skupín. A ak sú financie navyše, poďme sa rozprávať o ďalších skupinách ohrozených chudobou, napríklad rodiny jedného rodiča,” uviedla poslankyňa Národnej rady SR za SaS Vladimíra Marcinková s tým, že strana SaS nevidí priestor, aby sa obedy zadarmo rozšírili plošne pre všetkých.

Strana SaS uviedla, že je však zrejmé, že po prijatí dvojnásobného daňového bonusu pre rodiny s deťmi nie je na plošné obedy zadarmo dostatok financií.

„Návrh, ktorý predkladá Sme rodina spolu s Hlasom, je populistický a predvolebný aj preto, že to bol minister Milan Krajniak, ktorý tiež obhajoval efektívne využitie zvýšenia daňového bonusu miesto obedov zadarmo,“ dodal poslanec Peter Cmorej (SaS).

Prečítajte si tiež:
Ak sa Mikulec nezbalí sám alebo ho Heger „nestiahne z obehu“, tak Borguľa zahlasuje aj za odvolanie premiéra

Vysoké náklady prípravy

Poslankyňa Jarmila Halgašová (SaS) zasa apeluje na čiastočné zabezpečenie pokrytia vysokých nákladov na prípravu školských obedov zo strany ministerstva financií.

„Kvalita obedov klesá priamo úmerne s rastúcimi cenami surovín. Ak chceme, aby sa naše deti stravovali zdravo a kvalitne, tak tento problém obedy zadarmo nevyriešia, práve naopak,“ doplnila Halgašová. Poslanec Vladimír Ledecký (SaS) je presvedčený, že v zmysle obedov zadarmo je potrebné myslieť najmä na zraniteľnejšie skupiny detí. Rovnako je potreba zamerať sa na školské stravovacie zariadenia v regiónoch, ktoré nedokážu deťom zabezpečiť varenú stravu.

“Výsledkom obedov zadarmo je tak v mnohých prípadoch suchý rožok so salámou. To je problém, ktorý treba riešiť,“ uzavrel Ledecký.

Pozmeňujúco návrh

Poslankyňa hnutia Sme rodina Petra Krištúfková chce predložiť parlamentu pozmeňujúci návrh, ktorý počíta s opätovným zavedením obedov zadarmo pre deti v poslednom ročníku materských škôl a pre všetky ročníky základných škôl.

Svoj návrh zdôvodňuje pomocou rodinám a najohrozenejším skupinám obyvateľov, medzi ktoré patria aj mladé rodiny či ženy – samoživiteľky. Zmena by mala spočívať nielen v opätovnom zavedení dotácie, ale aj v jej navýšení. Pôvodná suma dotácie na obed bola 1,30 eura, návrh poslankyne obsahuje zvýšenie na 2,30 eura.

Prečítajte si tiež:
Mladík z Rimavskej Soboty zavraždil svoju starú mamu, hrozí mu najvyšší trest

Viac k témam: Jeden rodič, Obedy zadarmo
Zdroj: Webnoviny.sk – Obedy zadarmo sú podľa SaS predvolebný ťah, nie sú peniaze a radšej treba pomoc cieliť adresne © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií