fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Obyvatelia Srbska odovzdali úradom viac ako 13-tisíc zbraní, len polovica z nich bola registrovaná

Medzi odovzdanými zbraňami sú ručné granáty, automatické pušky a protitankové raketomety.

Máte tip? napíšte nám mailom

14.5.2023 (SITA.sk) – Srbské úrady v nedeľu vystavili mnohé zo zhruba 13 500 zbraní, ktoré podľa nich odovzdali obyvatelia krajiny po masových streľbách zo začiatku mája.

Mesiac trvajúca amnestia

Medzi odovzdanými zbraňami sú ručné granáty, automatické pušky a protitankové raketomety. Srbské úrady vyhlásili mesiac trvajúcu amnestiu na odovzdanie neregistrovaných zbraní v rámci akcií po dvoch masových streľbách, pri ktorých zomrelo 17 ľudí, vrátane mnohých detí.

Prezident Srbska Aleksandar Vučić povedal, že zhruba polovica odovzdaných zbraní bola vlastnená nelegálne. Druhá polovica bola registrovaná, ale ich majitelia sa ich aj tak rozhodli odovzdať.

Represívne opatrenia

„Po 8. júni bude štát reagovať represívnymi opatreniami a tresty budú veľmi prísne,” povedal prezident o postupe úradov po vypršaní amnestie.

Po masových streľbách sa na dvoch protestoch v Belehrade zišli desaťtisíce ľudí a žiadali odstúpenie členov vlády a zákaz televíznych staníc, ktoré podporujú obsah zobrazujúci násilnosti a pozývajú vojnových zločincov a ľudí z kriminálneho prostredia.

Viac k témam: Srbský prezident, Zbrane
Zdroj: SITA.sk – Obyvatelia Srbska odovzdali úradom viac ako 13-tisíc zbraní, len polovica z nich bola registrovaná © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Znak Putinovho zúfalstva? Briti tvrdia, že útoky na ukrajinskú infraštruktúru majú zakryť zlyhania Ruska
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií