Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ochranca práv vyzýva Sociálnu poisťovňu k náprave postupov pri priznávaní dôchodkov, zistil neodôvodnené predlžovanie

So zisteniami sa obráti aj na ministerku práce, sociálnych vecí a rodiny SR Soňu Gaborčákovú.

16.5.2023 (SITA.sk) – Verejný ochranca práv (VOP) vyzýva Sociálnu poisťovňu k náprave postupov pri priznávaní dôchodkov. V uplynulom roku totiž zistil neodôvodnené predlžovanie 60-dňovej zákonnej lehoty na vydanie rozhodnutia o dôchodku.

Vo väčšine prípadov pritom nebola preukázaná mimoriadna zložitosť konania, ktorá je zákonom ustanoveným predpokladom na predĺženie lehoty o ďalších 60 dní. V tlačovej správe o tom informovala kancelária verejného ochrancu práv.

Začiatok invalidity

Riešili sme podnety, keď rozhodnutie Sociálna poisťovňa vydala až po 15 mesiacoch, namiesto zákonom stanovených 60 dňoch. V inom prípade bola vdova bez vdovského dôchodku štyri mesiace,“ uviedol verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský.

Rovnako považuje za neprípustné, keď sa Sociálna poisťovňa cez posudkového lekára „dohodne“ na dni určenia začiatku invalidity s psychicky chorým žiadateľom, a to tak, že deň začiatku invalidity je z pohľadu výšky dôchodku nevýhodný pre samotného žiadateľa.

Dôchodcovské dávky

Najmä v čase inflácie a zhoršujúcej sa sociálnej situácie obyvateľov je dôležité, aby Sociálna poisťovňa venovala pozornosť včasnému rozhodovaniu o dôchodkových dávkach,“ upozorňuje verejný ochranca práv. Tvrdí, že generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne na daný stav opakovane upozorňoval.

So zisteniami sa obrátim aj na ministerku práce, sociálnych vecí a rodiny SR Soňu Gaborčákovú. Som v kontakte aj so zástupcami seniorských organizácií na Slovensku, ktorí avizujú podobné problémy v praxi,“ dodal Dobrovodský.

Viac k témam: Dôchodcovia, Dôchodky, Verejný ochranca práv
Zdroj: SITA.sk – Ochranca práv vyzýva Sociálnu poisťovňu k náprave postupov pri priznávaní dôchodkov, zistil neodôvodnené predlžovanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií