fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Od začiatku vojny na Ukrajine prešiel rok, najťažšie boje sa odohrávajú v okolí Bachmutu

Rok od začiatku vojny na Ukrajine, ktorá si na oboch stranách vyžiadala obrovské straty na životoch, má Kyjiv pod kontrolou Cherson a boje sa sústreďujú na východe, najťažšie boje sa v súčasnosti odohrávajú v okolí mesta Bachmut.

Máte tip? napíšte nám mailom

24.2.2023 (SITA.sk) –  Rusko pred rokom spustilo svoju inváziu na Ukrajinu. Dvadsiateho štvrtého februára 2022 pred úsvitom odpálilo desiatky rakiet na mestá naprieč krajinou a nevynechalo ani metropolu Kyjev, pripomína spravodajský portál BBC.

Obsadili územia na východe a juhu

O niekoľko týždňov Rusi obsadili veľké časti Ukrajiny. Postúpili až na predmestia Kyjeva, kde neskôr vyšli najavo ich zverstvá, a dostali pod kontrolou väčšinu severovýchodu Ukrajiny okolo mesta Sumy. Ruské sily bombardovali Charkov na severovýchode, obsadili územia na východe a juhu až po Cherson a obliehali prístavné mesto Mariupoľ, ktoré napokon po mesiacoch intenzívnych bojov padlo.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V októbri sa situácia dramaticky zmenila. Rusko sa stiahlo zo severu a Ukrajina zaznamenala prvý významný úspech s vytlačením Rusov z okolia Charkova a protiofenzívou v Chersonskej oblasti.

Straty na životoch

Rok od začiatku vojny na Ukrajine, ktorá si na oboch stranách vyžiadala obrovské straty na životoch, má Kyjev pod kontrolou Cherson a boje sa sústreďujú na východe. Najťažšie boje sa v súčasnosti odohrávajú v okolí mesta Bachmut.

Prečítajte si tiež:
Ukrajina navýšila obranné výdavky, skoro všetky pôjdu na sektor národnej bezpečnosti

Ukrajinské ministerstvo obrany v predvečer výročia začiatku vojny vymenovalo desať hlavných víťazstiev Kyjeva. Sú nimi obrana Kyjeva, Černihiva, Sumy a Charkova vo februári až apríli 2022, masový odpor civilného obyvateľstva proti ruským okupantom a vyhnanie ruských okupantov z Kyjevskej, Černihivskej a Sumskej oblasti v priebehu marca až apríla, zničenie krížnika Moskva v apríli, vyhnanie ruských okupantov z Hadieho ostrova v júni, zničenie logistického systému ruských okupačných síl na juhu a východe Ukrajiny v júni a auguste, vyhnanie ruských síl z Charkovskej oblasti v priebehu septembra až októbra, vyhnanie okupantov z Chersonskej oblasti počas septembra až októbra, úspešné pôsobenie ukrajinského systému protivzdušnej obrany počas októbra 2022 až februára 2023 a brzdenie ruskej ofenzívy na východe Ukrajiny počas decembra 2022 až februára 2023.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Bachmut, bitka o Cherson, Mariupoľ, Ruská invázia, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Od začiatku vojny na Ukrajine prešiel rok, najťažšie boje sa odohrávajú v okolí Bachmutu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií