fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Okrem Slovenskej republiky oslavujú okrúhle výročie aj jej ozbrojené sily. Minister Naď avizoval zámer do roku 2024

To najcennejšie, čo ozbrojené sily majú, a čo má z hľadiska udržania obranyschopnosti Slovenská republika, sú príslušníci ozbrojených síl.

Máte tip? napíšte nám mailom

1.1.2023 (Webnoviny.sk) – Okrem Slovenskej republiky oslávia 30. výročie svojho vzniku 1. januára 2023 aj Ozbrojené sily SR.

Ako v tlačovej správe informovalo Ministerstvo obrany SR, Armáda Slovenskej republiky mala pri svojom vzniku 1. januára 1993 celkovo 53 000 príslušníkov vrátane vojakov základnej služby. K 30. výročiu vzniku tvorí profesionálne Ozbrojené sily SR takmer 15 000 vojenských profesionálov.

Tri dekády úspešnej práce

Budovanie našej štátnosti bolo do veľkej miery podporené mimoriadne zodpovedným prístupom našich ozbrojených síl počas celej existencie Slovenskej republiky. Kľúčová bola jasná prodemokratická orientácia ozbrojených síl – počas 30 rokov boli a tiež v súčasnosti sú garantom prozápadného prodemokratického smerovania našej krajiny a plnia svoje úlohy v rámci rôznych krízových situácií na výbornú,“ uviedol minister obrany SR Jaroslav Naď.

Tri desaťročia existencia slovenskej armády zhodnotil aj náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko. Podľa neho majú ozbrojené sily za sebou tri dekády úspešnej práce v prospech obrany vlasti.

Boli to roky plné transformácií, vstupu do Severoatlantickej aliancie a Európskej únie, ale aj bežného vojenského života. Toto obdobie bolo charakteristické aj prijímaním strategických rozhodnutí,” zdôraznil Zmeko. Počas týchto rokov podľa neho vojaci jasne verejnosti ukázali, že sú stabilným pilierom bezpečnosti a tam, kde treba, vedia podať pomocnú ruku v krízových situáciách.

Prečítajte si tiež:
Kolíková tlačí na prijatie súdnej mapy, aby dokázala naplniť požiadavky z Plánu obnovy

Vzácnosť príslušníkov ozbrojených síl

To najcennejšie, čo ozbrojené sily majú, a čo má z hľadiska udržania obranyschopnosti Slovenská republika, sú podľa Zmeka príslušníci ozbrojených síl.

Profesionalita, lojalita voči štátu, schopnosť obetovať sa v prospech národného záujmu a prospech občanov našej krajiny, to je najvyššia kvalita ozbrojených síl. Ukázalo sa to za posledné tri roky, keď príslušníci OS SR boli ochotní a schopní robiť všetko to, čo od nich občania Slovenskej republiky vzhľadom na riešenie krízových situácií potrebovali a očakávali,” doplnil Zmeko

Pri príležitosti výročia vzniku ozbrojených síl zároveň minister Naď avizoval zámer ich početného rozvoja. „Medzi rokmi 2020 až 2024 by sa počet vojakov mal zvýšiť o 20 % a dostaneme sa na úroveň 17-tisíc, čo by bolo skvelé. Potrebujeme aj kvalitnú regrutáciu, už tento rok sme zregrutovali výrazne viac vojakov, ako tomu bolo v minulosti,“ dodal Naď.

Viac k témam: Minister obrany SR, Ozbrojené sily SR, slovenská armáda, Vojaci, Výročie, Výročie vzniku
Zdroj: Webnoviny.sk – Okrem Slovenskej republiky oslavujú okrúhle výročie aj jej ozbrojené sily. Minister Naď avizoval zámer do roku 2024 © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Slovensko poskytlo OECD tisíce eur na vytvorenie analytického oddelenia pre Ukrajinu
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií