fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Orbán by v Maďarsku Putina nezatkol, Rakúsko má iný postoj

Zatykač na Vladimira Putina vydal Medzinárodný trestný súd (ICC).

Máte tip? napíšte nám mailom

11.4.2023 (SITA.sk) – Rakúsko zatkne ruského vodcu Vladimira Putina, ak sa rozhodne navštíviť túto krajinu. V rozhovore pre web tagesspiegel.de to povedala rakúska ministerka pre EÚ a ústavné záležitosti Karoline Edtstadlerová.

Rakúsko si bude plniť záväzky

Oznámenie a vydanie medzinárodného zatykača Medzinárodným trestným súdom (ICC) podľa nej znamená, že ak Putin „vkročí na rakúsku pôdu, musí byť zatknutý”.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Rakúsko bude plniť svoje záväzky vyplývajúce z medzinárodného a trestného práva,” dodala. Tento tribunál vydal 17. marca zatykač na Putina za jeho rolu pri únosoch detí do Ruska počas vojny na Ukrajine.

Premiér Orbán by Putina nezatkol

Súd vtedy vo vyhlásení uviedol, že Putin „je údajne zodpovedný za vojnový zločin nezákonnej deportácie obyvateľstva (detí) a nezákonného presunu obyvateľstva (detí) z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruskej federácie”.

Rakúske ministerstvo zahraničia už skôr uviedlo, že splní svoje záväzky ako zmluvná strana Rímskeho štatútu a zatkne Putina, ak sa rozhodne prísť do krajiny, a následne bude vydaný ICC.

Naopak, v susednom Maďarsku tamojší premiér Viktor Orbán vyhlásil, že ak by Putin prišiel na návštevu, nič sa mu nestane, aj keď Maďarsko patrí k signatárom Rímskeho štatútu. Napriek tomu Kremeľ nedávno zaradil Maďarsko na zoznam takzvaných nepriateľských krajín.

Prečítajte si tiež:
Američania oznámili dosiaľ najväčší balík vojenskej pomoci Ukrajine za 3,75 miliardy dolárov

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident
Zdroj: SITA.sk – Orbán by v Maďarsku Putina nezatkol, Rakúsko má iný postoj © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií