fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Partnerstvo EÚ-NATO sa posunie na ďalšiu úroveň, riešili aj rastúcu asertivitu a politiku Číny

V deklarácii sa predstavitelia EÚ a NATO zaviazali, že privedú ich partnerstvo na ďalšiu úroveň.

Máte tip? napíšte nám mailom

10.1.2023 (Webnoviny.sk) – Lídri Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) a Európskej únie (EÚ) v utorok v Bruseli podpísali tretiu spoločnú deklaráciu o spolupráci. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, predseda Európskej rady Charles Michel a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen na spoločnej tlačovej konferencii zdôraznili, že ruská vojna na Ukrajine zjednotila Úniu a vojenskú alianciu a posilnila ich vzájomnú spoluprácu.

Partnerstvo EÚ-NATO

V deklarácii, ktorá nadväzuje na podobné dokumenty z rokov 2016 a 2018, sa zaväzujú s rastúcimi hrozbami a výzvami, ktoré sa vyvíjajú rozsahovo i závažnosťou, že privedú partnerstvo EÚ-NATO na ďalšiu úroveň.

NATO a EÚ v deklarácii, ktorú aliancia zverejnila na svojej webstránke, ostro odsúdili ruskú agresiu voči Ukrajine a vyzvali Moskvu na okamžité zastavenie vojny a stiahnutie jej síl z krajiny. Zároveň vyjadrili plnú solidaritu Ukrajine a potvrdili podporu pre jej nezávislosť, suverenitu a územnú celistvosť.

Autoritárski aktéri spochybňujú naše záujmy, hodnoty a demokratické princípy viacerými prostriedkami – politickými, ekonomickými, technologickými a vojenskými,“ uvádza sa tiež v deklarácii.

Rastúca asertivita a politika Číny

V nej NATO a EÚ poukazujú aj na to, že výzvy, ktoré treba riešiť, predstavuje aj rastúca asertivita a politika Číny.

Prečítajte si tiež:
Ukrajinský prezident Zelenskyj obvinil Rusko z toho, že chce zničiť a vyľudniť Donbas

Pretrvávajúci konflikt a nestabilita v našom európskom susedstve podkopávajú našu bezpečnosť a poskytujú úrodnú pôdu pre strategických konkurentov, ako aj teroristické skupiny, aby získali vplyv, destabilizovali spoločnosti a predstavovali hrozbu pre našu bezpečnosť,“ konštatuje sa okrem iného v texte.

Výsledky v operačnej spolupráci

Aliancia a Únia poukázali na výsledky v operačnej spolupráci vrátane námorných otázok, vojenskej mobilite, obranných spôsobilostiach, obrannom priemysle a výskume, cvičeniach, boji proti terorizmu a budovaní kapacít partnerov a tiež v boji proti hybridným a kybernetickým hrozbám.

Zároveň sa zaviazali k intenzívnejšej spolupráci s cieľom riešiť najmä rastúcu geostrategickú konkurenciu, problémy odolnosti, ochranu kritických infraštruktúr, vznikajúce a prevratné technológie, vesmír, bezpečnostné dôsledky zmeny klímy, ako aj manipuláciu s informáciami a zasahovanie zo zahraničia.

Členstvo Švédska a Fínska

Lídri spomenuli aj členstvo Švédska a Fínska v NATO. Stoltenberg počas tlačovej konferencie poznamenal, že s ich vstupom bude partnerstvo EÚ a NATO ešte dôležitejšie, pričom aliancia už bude ochraňovať 96 percent občanov Únie.

Viac k témam: Deklarácia, Generálny tajomník NATO, Medzinárodná spolupráca, Predseda Európskej rady, Predsedníčka Európskej komisie (EK), Vojenská dohoda
Zdroj: Webnoviny.sk – Partnerstvo EÚ-NATO sa posunie na ďalšiu úroveň, riešili aj rastúcu asertivitu a politiku Číny © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
USA podľa Bidena nedodajú Ukrajine rakety, ktoré by mohli zasiahnuť Rusko. Rozumné rozhodnutie, reagoval Medvedev
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií