Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Pavol Gašpar nemal byť nikdy dosadený do vedenia SIS, vyhlásila Števulová. Popri svojej funkcii ešte aj podniká v Česku

Táto situácia podľa poslankyne za Progresívne Slovensko rozhodne neprispieva k dôveryhodnosti SIS.

26.3.2024 (SITA.sk) – Pavol Gašpar nemal byť nikdy dosadený do vedenia Slovenskej informačnej služby (SIS).

Tvrdí to poslankyňa za stranu Progresívne Slovensko Zuzana Števulová, ktorá je členkou Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti SIS.

V otvorenom výbere by neuspel

Potvrdzujú to podľa nej medializované informácie, podľa ktorých Gašpar popri svojej funkcii námestníka tajnej služby, povereným kompetenciami riaditeľa SIS, naďalej podniká v Českej republike.

„Človek, ktorý vedie tajnú službu, by mal byť vždy a za každých okolností pripravený vysvetliť akékoľvek pochybnosti o svojom konaní vrátane informácií o jeho podnikaní. Ak tak nie je schopný urobiť, je namieste sa pýtať, čo vôbec robí na čele SIS, a akým spôsobom získal previerku,“ uviedla Števulová.

Táto situácia podľa nej rozhodne neprispieva k dôveryhodnosti SIS. „Naopak – znova potvrdzuje, že Pavol Gašpar je osobou, ktorá by sa v otvorenom a transparentnom procese nikdy nemohla stať riaditeľom SIS,” poznamenala.

Podľa Števulovej právne sporný spôsob, akým sa Pavol Gašpar stal faktickým riaditeľom SIS, prináša aj ďalší problém, tým je otázka, kto ho môže kontrolovať.

Nemá nad sebou nikoho

V stanovisku uviedla, že formálne momentálne nad sebou nemá nadriadeného, ktorý by mohol iniciatívne skúmať jeho majetkové pomery, či prípadné podnikateľské aktivity, a teda ani následne vyvodzovať zodpovednosť.

„Aj to je dôsledok ovládnutia služby, ktorý vykonala táto vláda utajovaným spôsobom,“ skonštatovala poslankyňa.

Na najbližšom riadnom zasadnutí kontrolného výboru sa preto bude zaujímať aj o to, akým spôsobom je v tejto situácii uplatňovaná disciplinárna právomoc nad povereným námestníkom.

„SIS zároveň stále odmieta odtajniť Doplnenie Štatútu SIS, na základe ktorého poverenie získal. Všetky informácie, ktoré doteraz o Pavlovi Gašparovi máme vrátane tých najnovších, ak sa potvrdia, však svedčia o tom, že sa nikdy nemal dostať do vedenia SIS,” dodala.

Vláda na svojom rokovaní ešte 14. februára schválila návrh na vymenovanie Pavla Gašpara, syna bývalého policajného prezidenta a dnes poslanca Smeru-SD Tibora Gašpara, do funkcie riaditeľa Slovenskej informačnej služby.

Do funkcie ho musí vymenovať prezidentka. Zuzana Čaputová sa však viackrát vyjadrila, že nevidí dôvod ponáhľať sa pri takom dôležitom a zodpovednom rozhodnutí, akým je výber šéfa SIS.

Vláda následne prišla na rokovanie s utajovaným materiálom meniacim štatút SIS. Ako uviedol Tibor Gašpar, zmenou štatútu vláda len reagovala na vzniknutú situáciu. Premiér Robert Fico (Smer-SD) vyhlásil, že SIS bude mať riadne vedenie do pár dní.

Viac k témam: námestník riaditeľa SIS, Osobitný kontrolný výbor NR SR
Zdroj: SITA.sk – Pavol Gašpar nemal byť nikdy dosadený do vedenia SIS, vyhlásila Števulová. Popri svojej funkcii ešte aj podniká v Česku © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií