fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Podpora Ukrajiny nie je bez rizika, povedal Stoltenberg a spomenul dejiny Estónska

Najväčším rizikom zo všetkých je, že prezident Putin vyhrá, pretože správa pre neho a ďalších autoritárskych lídrov by bola, že môžu použiť silu, upozornil generálny tajomník NATO.

Máte tip? napíšte nám mailom

24.2.2023 (SITA.sk) – Generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg v piatok upozornil, že podpora Ukrajiny „nie je len morálne správna“, ale je aj „v našom vlastnom bezpečnostnom záujme“. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Možnosti bez rizika neexistujú

Stoltenberg sa tak vyjadril počas spoločnej tlačovej konferencie s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen a estónskou premiérkou Kajou Kallas v Tallinne pri príležitosti estónskej deklarácie nezávislosti a prvého výročia začiatku ruskej vojny na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Niektorí sa obávajú, že naša pomoc Ukrajine vyvolá eskaláciu. Nie sú však žiadne možnosti bez rizika a tým najväčším rizikom zo všetkých je, že prezident Putin vyhrá, pretože správa pre neho a ďalších autoritárskych lídrov by bola, že môžu použiť silu, aby dostali čo chcú. To by spravilo svet nebezpečnejším a zraniteľnejším,“ povedal Stoltenberg.

Dejiny Estónska ako silná spomienka

S odkazom na minulosť povedal šéf NATO ľuďom v Estónsku, že ich „dejiny sú silnou pripomienkou, že nemôžeme brať našu slobodu ako samozrejmosť“.

Prečítajte si tiež:
Bezpečnostná rada zamietla výzvu Ruska na vyšetrovanie biologických zbraní na Ukrajine

Sloboda nie je zadarmo. Musíme za ňu každý deň bojovať,“ vyzval. „Dnes o svoju slobodu statočne bojujú ukrajinskí ľudia. A napriek temnému roku zúfalstva a deštrukcie, ich odhodlanie a odvaha nepochybne zvíťazia,“ dodal.

Viac k témam: Estónska premiérka, Generálny tajomník NATO, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Podpora Ukrajiny nie je bez rizika, povedal Stoltenberg a spomenul dejiny Estónska © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií