fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Poľsko vie dodať Ukrajine stíhačky Mig-29 v priebehu najbližších týždňov

Ukrajinské ozbrojené sily sú oboznámené s danými stíhačkami a mohli by ich okamžite používať.

Máte tip? napíšte nám mailom

14.3.2023 (SITA.sk) – Poľská vláda by mohla odovzdať stíhačky MiG-29 Ukrajine v najbližších štyroch až šiestich týždňoch. V utorok to naznačil premiér Mateusz Morawiecki. Nešpecifikoval však, či existuje nejaká koalícia pripravená nasledovať kroky Varšavy.

Výzva ku krajinách NATO

Poľskí predstavitelia minulý týždeň uviedli, že pošlú bojové lietadlá Ukrajine len v rámci väčšej medzinárodnej koalície. Pripravenosť poslať Kyjevu stíhačky MiG-29 avizovalo aj Slovensko a spolu s Poľskom vyzvali ďalšie krajiny v NATO, aby sa pridali.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ukrajinské ozbrojené sily sú oboznámené s danými stíhačkami a mohli by ich okamžite používať.

Posilnenie obrany

Poľsko používa stíhačky MiG-29 od roku 1989 a má ich 28. Nahrádza ich americkými strojmi F-16 a F-35 a juhokórejskými lietadlami FA 50.

Ukrajina žiada Západ o bojové lietadlá na posilnenie jej obrany, keďže vojna s Ruskom sa ťahá už druhý rok. Stále neexistujú žiadne náznaky toho, že by väčšie krajiny ako Spojené štáty a Spojené kráľovstvo súhlasili s vyslaním svojich lietadiel.

Viac k témam: Stíhačky MiG-29
Zdroj: SITA.sk – Poľsko vie dodať Ukrajine stíhačky Mig-29 v priebehu najbližších týždňov © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Prezident Zelenskyj označil ruskú mobilizáciu za zločinnú a ako znamenie slabosti nie sily
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií