fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prezidentka privítala slovenských záchranárov po návrate z Turecka, odviedli profesionálnu prácu (video)

Zuzana Čaputová je presvedčená, že aj skúsenosť našich záchranárov pomôže Slovensku lepšie zvládať krízové situácie spôsobené prírodou aj človekom.

Máte tip? napíšte nám mailom

16.2.2023 (SITA.sk) – Slovenskí záchranári odviedli po zemetrasení v Turecku profesionálnu prácu. Prezidentka Zuzana Čaputová dnes počas prijatia našich záchranárov vyzdvihla ich nasadenie a vyjadrila im hlbokú úctu a vďaku za ich službu. Naši záchranári pomáhali v južnom Turecku po najsilnejšom zemetrasení v tejto oblasti.

Konfliktné situácie

„Každý deň sme sledovali, ako sa vám darí a dúfali sme v pozitívne správy,“ uviedla v príhovore prezidentka, podľa ktorej záchranári výzvy, ktoré na nich v oblasti zasiahnutej zemetrasením čakali, zvládli profesionálne.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Žiaľ, dostávali ste sa aj do konfliktných situácií, aj keď boli z ľudského hľadiska pochopiteľné. O to som radšej, že vás tu vidím v dobrom stave a verím, že sa zotavia aj vaše záchranárske psy, ktoré zohrali kľúčovú úlohu pri lokalizovaní preživších,“ dodala Čaputová, podľa ktorej je zemetrasenie udalosť, ktorej nemožno predísť.

„Dá sa však pripraviť na jej dôsledky. Som presvedčená, že aj vaša skúsenosť pomôže nášmu štátu lepšie zvládať krízové situácie spôsobené prírodou aj človekom,“ uviedla okrem iného Zuzana Čaputová.

Prečítajte si tiež:
Falošné SMS správy vás môžu pripraviť o peniaze. Vyzerajú rôzne, ale proti smishingu sa dá brániť

Členovia záchranného tímu

„Našich 15 ľudí, záchranárov, zanechalo v Turecku kus seba,“ povedal veliteľ záchranných zložiek Igor Žiak, ktorého jednotku tvorilo desať príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a päť príslušníkov Horskej záchrannej služby. Žiak zdôraznil, že s týmito členmi záchranárskej skupiny by kdekoľvek a kedykoľvek absolvoval to isté.

Slovenskému záchranárskemu tímu sa počas misie podarilo vypátrať z ruín 12 živých osôb. Zemetrasenie s magnitúdou 7,8 zasiahlo oblasť okolo turecko-sýrskych hraníc v pondelok 6. februára. Nešťastie si vyžiadalo už viac ako 40-tisíc obetí.

Viac k témam: Prezidentka SR, slovenskí záchranári, Zemetrasenie v Turecku a Sýrii
Zdroj: SITA.sk – Prezidentka privítala slovenských záchranárov po návrate z Turecka, odviedli profesionálnu prácu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií