fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prezidentské voľby v Turecku rozhodnú či Erdogan bude pokračovať po dvoch desaťročiach pri moci

Ak ani jeden z kandidátov nezíska 50 percent hlasov, 28. mája sa uskutoční druhé kolo tureckých prezidentských volieb.

Máte tip? napíšte nám mailom

14.5.2023 (SITA.sk) – Tureckí voliči v nedeľu hlasujú v parlamentných a prezidentských voľbách, ktoré by mohli byť najväčšou výzvou prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana po dvoch desaťročiach pri moci.

Päťročné funkčné obdobie

Výsledkom volieb bude buď ďalšie päťročné funkčné obdobie pre Erdoğana alebo nová cesta krajiny, ktorá by podľa opozičného uchádzača o post hlavy štátu mala byť demokratickejšia.

Volebné miestnosti otvorili o ôsmej ráno a zatvoria ich o piatej popoludní miestneho času. Prvýkrát po dvadsiatich rokoch pôsobenia Erdoğana na poste prezidenta prieskumy verejnej mienky naznačili, že zaostáva za svojim oponentom.

Musí mať viac ako 50 percent

Mierne totiž vedie líder prosekulárnej stredoľavicovej Republikánskej ľudovej strany (CHP) Kemal Kılıçdaroğlu, ktorý je spoločným kandidátom zjednotenej opozície.

Ak ani jeden z kandidátov nezíska 50 percent hlasov, 28. mája sa uskutoční druhé kolo tureckých prezidentských volieb.

Viac k témam: Parlamentné voľby v Turecku, Prezidentské voľby v Turecku, Turecký prezident
Zdroj: SITA.sk – Prezidentské voľby v Turecku rozhodnú či Erdogan bude pokračovať po dvoch desaťročiach pri moci © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Ukrajina patrí do Európskej únie a Heger verí, že s pomocou demokratického sveta zvíťazí nad ruským agresorom
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií