fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Príroda prišla o vzácne zvieratá. Toto sú druhy, ktoré v roku 2018 vyhynuli

Máte tip? napíšte nám mailom

Uplynulý rok sme boli súčasťou viacerých varovaní. Okrem otázky ľudstva, jeho budúcnosti, znečisťovania prostredia a nadmerného konzumu mäsa, ktorý súvisí s globálnym otepľovaním, sme sa stali nedobrovoľnými svedkami vyhynutia posledných žijúcich tvorov. 

Vplyvom rôznych závažných faktorov sa ocitlo množstvo zvierat na pokraji vyhynutia. Príčinou je najmä systematické znečisťovanie prostredia, za ktoré môže človek. Okrem neho rok čo rok zužujeme zvieratám ich prirodzený domov a vyháňame ich za hranice našich rozrastajúcich sa obydlí. Tieto faktory majú za následok ohrozenie živočíšnych druhov alebo ich úplné vyhynutie. Inak to nebolo, žiaľ, ani v minulom roku.

Jedným z druhov, ktoré už nebudeme mať možnosť uvidieť vo voľnej prírode, je Ara sivomodrá. Tento papagáj je známy vďaka rozprávke Rio, pomocou ktorej sa snažili tvorcovia už vtedy poukázať na jeho malý počet v prírode. V zajatí žije asi 100 papagájov.

RIP, Ara sivomodrá. Zdroj: cs.wikimedia.org
RIP, Ara sivomodrá. Zdroj: cs.wikimedia.org

Ďalším opereným vtákom, ktorý sa zaradil medzi vyhynuté tvory, patrí Lístiar muricijský. Ako uviedol šéf BirdLife International, dôvodom sú najmä ľudské aktivity. Lístiar patril medzi ohrozené druhy už dlhší čas, minulý rok mu bol pravdepodobne osudný.

Lístiar muricijský. Zdroj: wikipedia.org

Rok 2018 bol fatálny aj pre poddruh pumy americkej – Eastern cougar. V prírode sa objavovala čoraz nepravidelnejšie, naposledy ju videli pred takmer 80-timi rokmi a v minulom bola oficiálne vyhlásená za vyhynutú.

Prečítajte si tiež:
Rytmus sa chystá spojiť zdanlivo nespojiteľné - rap a symfonický orchester! Ak nevieš, ako prísť na tento koncert oblečený, odpoveď na to dal samotný Paťo

Kráľovstvo zvierat sa zužuje

Smutný osud si počkal aj na vzácne biele nosorožce. Svet opustil Sudán, posledný samec nosorožca tuponosého, a znížil tým populáciu na dve samičky. K celkovému vyhubeniu by mohlo prísť už tento rok. Práve Sudána plánoval nafotiť aj dokumentarista Ján Husár, ktorý nám v rozhovore prezradil, že v čase jeho smrti bol od neho vzdialený asi 10-20 kilometrov. Zatiaľ čo Husár čakal na rôzne potvrdenia z kenských úradov, Sudán prestal chodiť a po pár dňoch bol eutanazovaný. Do rezervácie sa fotograf dostal hneď na druhý deň; vtedy vznikli fotky Sudánovej vnučky.

Rovnako smutný osud pravdepodobne čaká aj Sviňuchu kalifornskú. V prírode zostalo posledných 12 jedincov.

Ľudská hlúposť v tomto prípade nemá hraníc – ničíme si aj novoobjavené druhy zvierat. Ako napríklad Tapanuli orangutan, nájdený v roku 2017 a v súčasnosti ohrozený kvôli nášmu priemyslu. Zabíjame tiež najstaršie druhy na planéte. Živá fosília, veľmok čínsky, je na Zemi neuveriteľných 250-tisíc rokov a zdolal všetky prírodné zmeny a katastrofy. Priemyselná mu však bude asi osudná. Za posledných 50 rokov jeho populácia rapídne klesla o 80 %.

K ďalším vysoko ohrozeným druhom sa v roku 2018 zaradili žirafy a pomaly vyhynuté sú aj lemury. Vyhynutiu čelí tiež hmyz, a to najmä motýľ Babôčka smradľavá.

Nie je všetko stratené

Napriek negatívnym správam sa objavilo aj niekoľko radostných – Gorilu horskú, ktorá čelila vyhynutiu, zachránili.

https://www.instagram.com/p/Br0lh0DhLje/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Takisto bol opäť zočený poddruh salamandry (Lake Pátzcuaro salamander), a to po 50-tich rokoch.

„Strata druhov znamená stratiť knihy o evolúcii skôr, než budeme mať možnosť ich čítať,“ hovorí vedec Thomas Hildebrandt. Preto by sme mali brať ohľad a nebyť nezaujatí, na planéte totiž nie sme sami.

Zdroj: iflscience.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií