fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

„Psie zabíjačky“ dostali stopku. Upravuje sa trestná zodpovednosť osôb, ktoré usmrtia spoločenské zviera

Novela zákona reaguje aj na potrebu zabezpečenia zvýšenej trestnoprávnej ochrany zvierat, ktoré sú používané na liečebné, športové alebo rekreačné účely.

Máte tip? napíšte nám mailom

16.3.2023 (SITA.sk) – Upraví sa trestná zodpovednosť fyzických osôb, ktoré usmrtia spoločenské zviera – psa, mačku alebo fretku za účelom ich ďalšieho spracovania a získania produktov z nich, najmä mäsa, masti, kože či kožušiny, a to v prípadoch, keď neboli splnené zákonné dôvody k usmrteniu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Vyplýva to z novely Trestného zákona, ktorý vo štvrtok schválila Národná rada SR. Novela zákona reaguje aj na potrebu zabezpečenia zvýšenej trestnoprávnej ochrany zvierat, ktoré sú používané na liečebné, športové alebo rekreačné účely. Návrh do parlamentu predložili poslanci hnutia Sme rodina Petra Krištúfková, Jozef Šimko, Igor Kašper i predseda Národnej rady SR Boris Kollár.

Predkladatelia ďalej uviedli, že primeraným dôvodom na usmrtenie zvieraťa je prípad nutnej obrany a krajnej núdze, usmrtenie hospodárskeho zvieraťa využívaného na získavanie produktu živočíšneho pôvodu alebo živočíšnych vedľajších produktov či usmrtenie zvieraťa pri eradikácii, kontrole, prevencii a diagnostike chorôb, deratizácii alebo dezinsekcii.

Navrhovaná právna úprava nadobudne účinnosť 1. mája tohto roku.

Prečítajte si tiež:
Politológ Cirner si myslí, že Matoviča neodvolajú. Ale dnes je vraj v politike všetko možné

Viac k témam: Novela Trestného zákona, Ochrana zvierat, usmrtenie zvieraťa
Zdroj: SITA.sk – „Psie zabíjačky“ dostali stopku. Upravuje sa trestná zodpovednosť osôb, ktoré usmrtia spoločenské zviera © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií