fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rada EÚ zvýšila finančný strop Európskeho mierového nástroja na viac ako 7,9 miliardy eur

Krok zabezpečí pokrytie dodatočných finančných potrieb.

Máte tip? napíšte nám mailom

14.3.2023 (SITA.sk) – Rada Európskej únie (EÚ) prijala rozhodnutie o navýšení finančného stropu Európskeho mierového nástroja (EPF) na 7,979 miliardy eur v súčasných cenách do roku 2027.

Krok zabezpečí pokrytie dodatočných finančných potrieb. Rada o tom informuje na svojej webstránke.

Politická dohoda

Vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell pripomenul, že Európsky mierový nástroj je integrálnou súčasťou podpory mieru a bezpečnosti na svete zo strany EÚ.

„Zabezpečenie finančnej udržateľnosti tohto nástroja je kľúčové pre našu podporu nielen Ukrajine, ale aj našim partnerom v iných častiach Európy, Afriky a na Blízkom východe, keďže potreby stále vznikajú,“ vyjadril sa diplomat.

Utorňajšie rozhodnutie Rady zavádza politickú dohodu z decembra 2022, keď sa Rada rozhodla v roku 2023 zvýšiť celkový finančný strop o dve miliardy eur (v cenách z roku 2018) s možnosťou ďalšieho zvýšenia do roku 2027 do 5,5 miliardy eur (v cenách z roku 2018).

Referenčná suma

Rada sa tiež rozhodla stanoviť finančnú referenčnú sumu pre spoločné náklady na vojenské cvičenie krízového manažmentu EÚ 2023 (MILEX 23) na päť miliónov eur a zaviesť väčšiu flexibilitu pri vyberaní a využívaní finančných príspevkov od členských štátov a pri ich využívaní v nástroji.

Prečítajte si tiež:
Nemecko schválilo dodávky tankov Leopard 1 na Ukrajinu

EÚ prostredníctvom EPF dosiaľ podporila ukrajinské ozbrojené sily prostredníctvom siedmich po sebe nasledujúcich podporných balíkov i mnohé ďalšie krajiny, ako sú Mozambik, Gruzínsko, Moldavsko, Mali, Somálsko, Niger, Jordánsko, Bosna a Hercegovina, Libanon a Mauritánia.

Tiež ho využila na podporu vojenských zložiek Operácií na podporu mieru pod vedením Afriky a mnohonárodné jednotky, ako je Zdravotnícka jednotka pre Balkán.

Viac k témam: Európsky mierový nástroj, Finančný strop
Zdroj: SITA.sk – Rada EÚ zvýšila finančný strop Európskeho mierového nástroja na viac ako 7,9 miliardy eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií