fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rušenie koncesií potrebuje odbornú analýzu o dopadoch, tvrdí Machaj. Pre RTVS chce nezávislosť od politických záujmov

Generálny riaditeľ RTVS je zástancom koncesionárskych poplatkov a považuje ich za garanciu nezávislosti verejnoprávneho vysielateľa.

Máte tip? napíšte nám mailom

21.12.2022 (Webnoviny.sk) – Rušenie koncesií potrebuje odbornú analýzu a diskusiu o dopadoch. Generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Ľuboš Machaj to uviedol v súvislosti s medializovanými informáciami o rušení koncesionárskych poplatkov.

Zrušenie úhrad za služby verejnosti, teda koncesionárskych poplatkov, je témou, o ktorej sa v minulosti diskutovalo pomerne často. Teraz sa zrušenie koncesií stalo jedným z bodov, ktoré podmienili dohodu o podpore štátneho rozpočtu. Chápem, že ide o dôležité rozhodnutie ovplyvňujúce celý budúci rok,” uviedol Machaj v stanovisku.

Financovanie a politické vplyvy

Generálny riaditeľ RTVS je zástancom koncesionárskych poplatkov a považuje ich za garanciu nezávislosti verejnoprávneho vysielateľa.

RTVS podľa Machaja dodnes dopláca na to, že výber koncesií bol rôznymi právnymi úpravami postupne obmedzovaný. Považoval by za nešťastné, ak by problémy so systémovým financovaním verejnoprávneho vysielateľa ešte väčšmi prehĺbilo politické rozhodnutie.

Je preto veľmi dôležité, aby po takomto rozhodnutí nasledovala odborná diskusia a príprava legislatívy, ktorá by garantovala riešenie dlhodobého podfinancovania RTVS a jej nezávislosť od politických záujmov. Očakávam preto, že sa na pôde Ministerstva kultúry SR a parlamentného Výboru pre kultúru a médiá čo najskôr takáto diskusia zrealizuje. Pre ďalšie fungovanie RTVS je zásadné, aby bola garantovaná výška financií zo štátneho rozpočtu a zabezpečila sa ich ochrana od akýchkoľvek politických vplyvov. Aj preto sú koncesie jedným z najtransparentnejších spôsobov financovania verejnoprávneho média,” vyjadril sa Machaj.

Prečítajte si tiež:
Pročko z OĽaNO pripravil zákon o hmotnej zodpovednosti politikov. Podľa Kolíkovej je taký zlý, že sa nedá ani opraviť

Potrebné kroky pre RTVS

Podľa generálneho riaditeľa RTVS je potrebné, aby sa právne ošetrila valorizácia garantovanej sumy o infláciu, a tiež aby sa vytvorili podmienky na kompenzáciu strát, ktoré verejnoprávny vysielateľ v minulosti utrpel v súvislosti s niektorými legislatívnymi opatreniami. Ide napríklad o oslobodenie niektorých koncesionárov od poplatkov, či úlohy, ktoré RTVS vyplývajú z nového mediálneho zákona.

Viac k témam: Inflácia, Koncesionárske poplatky, Mediálny zákon, Parlamentný výbor pre kultúru a médiá, Televízia
Zdroj: Webnoviny.sk – Rušenie koncesií potrebuje odbornú analýzu o dopadoch, tvrdí Machaj. Pre RTVS chce nezávislosť od politických záujmov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií