fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko má nový systém mobilnej lokalizácie, pomôže ľahšie určiť polohu volajúceho v tiesni

Na podporovaných smartfónoch funguje lokalizácia AML automaticky, majiteľ nemusí robiť na svojom telefóne žiadne úpravy.

Máte tip? napíšte nám mailom

23.12.2022 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo vnútra SR (MV SR) spustilo systém mobilnej lokalizácie AML (Advanced Mobile Location), vďaka ktorému operátori tiesňových liniek získajú presnejšie údaje o polohe volajúceho. Technológia funguje vo väčšine štátov Európskej únie a napríklad aj v Austrálii či Mexiku.

„Presnejšie určenie polohy volajúceho v tiesni zásadne uľahčí náročnú prácu operátorov a zefektívni adresné vyslanie záchranných zložiek na miesto udalosti pri ohrození života a zdravia,“ povedal poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Systém AML

AML modernizuje tiesňovú komunikáciu a jej zavedenie je v súlade s európskym kódexom elektronickej komunikácie. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa rezortu vnútra Zuzana Eliášová.

Gestorom zavedenia systému AML je sekcia krízového riadenia MV SR v spolupráci so sekciou informatiky, telekomunikácií a bezpečnosti.

„Vďaka tejto službe bude pomoc volajúcim v tiesni rýchlejšia, ich poloha bude známa v metroch a záchrana im bude poslaná bez dodatočných otázok, kde presne sa nachádzajú,“ uviedla generálna riaditeľka sekcie krízového riadenia Michaela Kaňová.

Tiesňová linka

Pri volaní na tiesňovú linku dochádza k situáciám, keď volajúci z dôvodu stresu, zranenia či straty orientácie nevie priblížiť, kde presne sa nachádza. Operátori tiesňových volaní (112, 150, 155 a 158) mohli doteraz využívať len lokalizačné údaje, ktoré im automaticky pri tiesňovej komunikácii zasielajú v zmysle zákona operátori.

Prečítajte si tiež:
Žilinka zistil prieťahy vo veci rozhodovania o sťažnosti Fica a Kaliňáka, dopustili sa ich aj policajní vyšetrovatelia

Informácie o polohe volajúceho sa zisťujú podľa lokalizácie bázovej stanice operátora. Tento spôsob však dokáže určiť polohu volajúceho len na širší okruh niekoľko sto metrov až niekoľko kilometrov, čo môže byť v niektorých prípadoch záchrany, napríklad v horách a veľkých mestách, problém.

Presnejšie určenie polohy volajúceho v tiesni prináša systém lokalizácie AML, ktorý určuje polohu volajúceho s podporou lokalizačných nástrojov mobilného telefónu. Poloha AML sa získava len vtedy, ak používateľ zavolá na číslo tiesňového volania.

Podpora operačných systémov

Systém AML sa na Slovensku už využíva v prípade volaní z mobilných telefónov s operačným systémom iOS, Android a Harmony s poslednou aktualizáciou.

Na podporovaných smartfónoch funguje lokalizácia AML automaticky, majiteľ nemusí robiť na svojom telefóne žiadne úpravy. Pri inicializácii volania na 112, 150, 155 a 158 mobilný telefón zapína svoje lokalizačné nástroje a hneď po získaní informácie o polohe zašle správu s lokalizačnými údajmi.

Údaje o polohe volajúcich sú sústreďované len na koordinačných strediskách integrovaného záchranného systému a operačných strediskách záchranných zložiek. Ich systém podpory je uzavretým systémom bez väzieb na vonkajšie prostredie a funguje podľa prísnych bezpečnostných pravidiel.

Prečítajte si tiež:
Vodiči pozor, polícia v Bratislave si u vás preverí požitie alkoholu a dostať môžete aj odmenu

Viac k témam: Minister vnútra SR, systém mobilnej lokalizácie AML, Tiesňová linka
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko má nový systém mobilnej lokalizácie, pomôže ľahšie určiť polohu volajúceho v tiesni © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií