Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko má vyše 50 zaregistrovaných strán a hnutí, pribudlo Jablko aj Karma podnikateľa z kauzy Fatima

V likvidácii je 108 subjektov.

23.5.2023 (SITA.sk) – Na Slovensku je v súčasnosti zaregistrovaných 57 politických strán a hnutí.

„V roku 2023 podali návrh na registráciu politické subjekty Modrí – Európske Slovensko, Karma, Reštart Slovenska a Jablko,“ informoval agentúru SITA rezort vnútra. V likvidácii je 108 subjektov. Niektoré vznikli na pôdoryse iných politických subjektov premenovaním.

Modrí – Európske Slovensko je strana expremiéra Mikuláša Dzurindu, zakladateľkou Jablka je europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Stranu Karma si založil Ondrej Janíček, podnikateľ známy z kauzy Fatima. V petičnom výbore strany Reštart Slovenska sú Peter Kaputa, Marián Geci a Jana Rusnáková.

Podmienky vzniku strany upravuje zákon o politických stranách. Návrh na registráciu strany podáva prípravný výbor, ktorý musí byť najmenej trojčlenný. Návrh musí byť písomný, podpísaný každým členom prípravného výboru a pravosť podpisov musí byť osvedčená. Súčasťou prílohy návrhu musí byť zoznam občanov, ktorí súhlasia, aby strana vznikla. Ten musí obsahovať najmenej 10-tisíc podpisov. Musí tiež obsahovať stanovy strany v dvoch vyhotoveniach či doklad o zaplatení správneho poplatku s vyhlásením o adrese sídla strany podpísané splnomocnencom.

Viac k témam: Kauza Fatima, Politické strany, Predčasné voľby na Slovensku 2023, Vznik politickej strany
Zdroj: SITA.sk – Slovensko má vyše 50 zaregistrovaných strán a hnutí, pribudlo Jablko aj Karma podnikateľa z kauzy Fatima © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií