fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko si dnes pripomína Európsky deň tiesňového volania 112, Mikulcovo ministerstvo chce zvyšovať dobrú znalosť obyvateľov o pomoci v tiesni

Počet volaní na tiesňovú linku každoročne presahuje počet 900-tisíc.

Máte tip? napíšte nám mailom

11.2.2023 (SITA.sk) – Slovensko si v sobotu pripomína Európsky deň tiesňového volania 112. Ministerstvo vnútra SR sa aj napriek veľmi dobrej znalosti obyvateľstva o záchranných zložkách a tiesňových číslach, o ktorom informoval Eurobarometer vo svojom prieskume, rozhodlo vo zvýšenej miere venovať pozornosť preventívno-výchovnej činnosti Integrovaného záchranného systému. Informovalo o tom v tlačovej správe Ministerstvo vnútra SR.

Mimoriadne situácie

„Je dôležité zvyšovať povedomie o pomoci v tiesni, o rozpoznávaní ohrozenia a mimoriadnych udalostí, o pripravenosti na krízové situácie či o znižovaní neoprávnených volaní na tiesňové čísla,“ povedal poverený minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).

Počet volaní na tiesňovú linku každoročne presahuje počet 900-tisíc. V roku 2020 bolo 41 percent neoprávnených volaní, v roku 2021 40 percent a v roku 2022 počet neoprávnených volaní klesol na 32 percent.

„Tešíme sa z dobrých výsledkov a v našej snahe znižovať počet neoprávnených volaní chceme pokračovať. Darí sa nám to prostredníctvom osvety a dohovorom s opakovanými zneužívateľmi,“ vysvetlila generálna riaditeľka Sekcie krízového riadenia MV SR Michaela Kaňová.

Reakcie a poskytnutie pomoci

V piatok 10. februára navštívili pri príležitosti Európskeho dňa čísla tiesňového volania 112 koordinačné strediská tiesňových liniek v mestách Trnava, Banská Bystrica, Bratislava, Košice, Nitra, Prešov, Trenčín, Žilina 390 žiakov prvého stupňa základných škôl, v Žiline navštívili Koordinačné stredisko integrovaného záchranného systému študenti externého štúdia fakulty bezpečnostného inžinierstva zo Žilinskej univerzity. Žiaci bolo oboznámení s fungovaním čísla tiesňového volania 112 a s prácou operátorov, mali možnosť si vypočuť nahrávky a ukážku poskytovania prvej pomoci s nácvikom na figuríne.

Prečítajte si tiež:
Únos Vietnamca sa na Slovensku vyšetruje bez podozrivých osôb, ide o podvádzanie verejnosti, tvrdí Krúpa

Študentov Žilinskej univerzity čakala prezentácia výkonu činnosti na linke 112, vyťaženie volajúceho a manažment reakcie na poskytnutie pomoci v tiesni. Ukázali im a prezentáciu preventívnych opatrení na zníženie pomeru zneužívajúcich volaní. V týždni od 6. do nedele 12. februára prostredníctvom sociálnych sietí rezort vnútra pri príležitosti Európskeho dňa tiesňového čísla 112 zverejnil vedomostný kvíz, ktorý overuje vedomosti detí a dospelých.

Viac k témam: Európsky deň čísla tiesňového volania 112, Minister vnútra SR, ReR, Tiesňová linka, Tiesňové čísla
Zdroj: SITA.sk – Slovensko si dnes pripomína Európsky deň tiesňového volania 112, Mikulcovo ministerstvo chce zvyšovať dobrú znalosť obyvateľov o pomoci v tiesni © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií