fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Srbská vláda žiada o možnosť umiestniť svojich vojakov a policajtov v Kosove

Srbskí predstavitelia tvrdia, že mierové misie vedené NATO s Európskou úniou nedokážu ochrániť srbskú menšinu v Kosove, zatiaľ čo ich jednotky by to dokázali.

Máte tip? napíšte nám mailom

16.12.2022 (Webnoviny.sk) – Srbsko vo štvrtok formálne požiadalo o možnosť opätovne umiestniť svoje bezpečnostné zložky na území Kosova. Spravilo tak napriek upozorneniam, že Západ takú požiadavku pravdepodobne neschváli a len to zvýši napätie v tejto časti Balkánu.

Chce vrátiť srbských vojakov na sever

Srbský prezident Aleksandar Vučić povedal pre televíziu RTS, že jeho vláda požiadala veliteľa mierových síl pod vedením NATO, ktoré sú v Kosove od roku 1999, keď odtiaľ západní spojenci vytlačili srbské jednotky, aby umožnili návrat asi tisíc srbských vojakov a policajtov do severnej časti krajiny, kde žije srbská menšina.

Žiadosť podľa neho hovorí o určitom počte srbských vojakov, od sto do tisíc, ktorí by sa mali vrátiť do Kosova a napriek tomu, že „ju takmer určite neschvália“, dostane sa do záznamov.

NATO neochráni Srbov v Kosove

Srbskí predstavitelia tvrdia, že rezolúcia Organizácie Spojených národov, ktorá formálne ukončila vojnu v Kosove, umožňuje návrat srbských jednotiek na toto územie. Argumentujú tiež, že mierové misie vedené NATO a Európskou úniou nedokážu ochrániť srbskú menšinu v Kosove, zatiaľ čo ich jednotky by to dokázali.

Prečítajte si tiež:
Ruskí rabíni vyzvali na ukončenie krviprelievania na Ukrajine, židovská komunita sa obáva izolácie a chudoby

Viac k témam: Kosovo, Mierové rokovania, Mierové sily, Srbský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Srbská vláda žiada o možnosť umiestniť svojich vojakov a policajtov v Kosove © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií