fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Súd ponechal rodičovské práva otcovi ruskej školáčky, ktorá nakreslila protivojnový obrázok

Problémy Alexeja Moskaľova sa začali po tom, ako niekto nahlásil úradom školskú kresbu jeho dcéry.

Máte tip? napíšte nám mailom

21.4.2023 (SITA.sk) – Ruský súd zamietol žalobu tamojších úradov na obmedzenie rodičovských práv slobodného otca Alexeja Moskaľova, ktorého odsúdili na dva roky väzenia za diskreditáciu ruskej armády po tom, ako jeho 13-ročná školopovinná dcéra Maša nakreslila protivojnový obrázok.

Moskaľovov právnik Vladimir Bilijenko to označil za dôležité morálne víťazstvo. Právna skupina OVD-Info, ktorá monitoruje politické zatknutia, poďakovala „všetkým ľuďom, ktorí si robili starosti o túto rodinu“.

Otca vinili z kritiky armády

Problémy Moskaľova sa začali po tom, ako niekto nahlásil úradom školskú kresbu jeho dcéry. Dievča nakreslilo ukrajinskú vlajku s nápisom „Sláva Ukrajine“, rakety a ruskú vlajku s frázou „Nie vojne!“

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Moskaľova následne obvinili z opakovanej kritiky ruskej armády na sociálnych sieťach. Keď sa začalo trestné konanie, jeho dcéru Mašu poslali do detského domova.

Päťdesiatštyriročný Moskaľov si nevypočul verdikt súdu v meste Jefremov v Tulskej oblasti, keďže krátko predtým utiekol z domáceho väzenia. O dva dni neskôr ho zadržali v susednom Bielorusku.

Tamojšia ľudskoprávna organizácia Viasna uviedla, že ho vydali naspäť do Ruska a miesto jeho pobytu zostáva neznáme.

Prečítajte si tiež:
Putin nariadil čiastočnú mobilizáciu a varoval Západ, že neblafuje a je schopný všetkého

Maša je v opatere matky

Dievča sa momentálne nachádza v opatere matky Oľgy Sičichinovej. Tá v minulosti opustila Moskaľova i dcéru a založila si ďalšiu rodinu v inej časti Ruska. Začiatkom tohto mesiaca Sičichinová vyzdvihla Mašu v detskom domove a povedala, že sa o ňu postará.

Podľa sociálnych pracovníkov v Jefremove má dievča s matkou dobrý vzťah, znova začala chodiť do školy a dôvody žaloby na rodičov tak pominuli.

Ľudskoprávna organizácia Memorial, ktorú ruské úrady zakázali, predtým označila Moskaľova za politického väzňa. Spomenutý právnik Bilijenko pre nezávislé spravodajstvo Sotavision povedal, že dievča v jednom liste otcovi napísala: „Ocko, si môj hrdina.“

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Súd ponechal rodičovské práva otcovi ruskej školáčky, ktorá nakreslila protivojnový obrázok © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií