fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Svet je v „zúfalom stave“, tvrdí generálny tajomník OSN Guterres

António Guterres za „existenčnú výzvu“ označil klimatickú zmenu a pripomenul, že globálny záväzok na obmedzenie zvýšenia teploty na Zemi na maximálne 1,5 stupňa Celzia sa „už takmer rozplynul ako dym“.

Máte tip? napíšte nám mailom

18.1.2023 (Webnoviny.sk) – Svet je v „zúfalom stave“ v dôsledku množstva prepojených výzev, vrátane klimatickej zmeny a ruskej vojny na Ukrajine, ktoré sa „hromadia ako autá v reťazovej nehode“. V stredu to počas Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose povedal generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres.

Najvážnejšie úrovne geopolitických rozporov a nedôvery za celé generácie“ podľa Guterresa podkopávajú snahy o riešenie globálnych problémov, ktoré zahŕňajú rozširujúcu sa nerovnosť, krízu životných nákladov vyvolanú rastúcou infláciou a problémami s energiami, pretrvávajúce vplyvy pandémie COVID-19, narušenia dodávateľských reťazcov a ďalšie.

Klimatické zmeny sú existenčnou výzvou ľudstva

Za „existenčnú výzvu“ pritom označil klimatickú zmenu a pripomenul, že globálny záväzok na obmedzenie zvýšenia teploty na Zemi na maximálne 1,5 stupňa Celzia sa „už takmer rozplynul ako dym“.

Guterres, ktorý je jednou z najhlasnejších svetových osobností, čo sa týka klimatickej zmeny, tiež spomenul nedávnu štúdiu, ktorá odhalila, že vedci z amerického energetického gigantu ExxonMobil už v sedemdesiatych rokoch minulého storočia urobili pozoruhodne presné predpovede týkajúce sa vplyvov klimatickej zmeny, i keď firma samotná verejne spochybňuje existenciu globálneho otepľovania.

Prečítajte si tiež:
Poľská špeciálna služba uviedla, že Rusi ukrajinských zajatcov nútia bojovať za Rusko

Minulý týždeň sme sa dozvedeli, že istí výrobcovia fosílnych palív si boli už v sedemdesiatych rokoch plne vedomí, že ich hlavný produkt pečie našu planétu,“ poznamenal v príhovore.

Vojna skončí, no bude to v blízkej budúcnosti?

Generálny tajomník OSN nevidí optimisticky ani možný skorý koniec ruskej vojny na Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Táto vojna sa skončí. Všetko má svoj koniec. Nemyslím si však, že by sa skončila v blízkej budúcnosti,“ vyjadril sa Guterres, podľa ktorého je pre hlboké historické rozdiely medzi Ruskom a Ukrajinou zložitejšie nájsť riešenie založené na medzinárodnom práve, ktoré rešpektuje územnú celistvosť.

Pre túto chvíľu si nemyslím, že by sme mali šancu presadzovať alebo sprostredkovať seriózne rokovania o dosiahnutí mieru v krátkom čase,“ dodal.

Viac k témam: energetická kríza, Inflácia, Klimatická kríza, Koronavírus, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Svet je v „zúfalom stave“, tvrdí generálny tajomník OSN Guterres © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií