fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Svetoznámy japonský skladateľ Rjúiči Sakamoto zomrel vo veku 71 rokov

Sakamoto získal Oscara, Zlatý glóbus a tiež Grammy ako spoluautor hudby pre film Posledný cisár z roku 1987, v ktorom si aj zahral.

Máte tip? napíšte nám mailom

2.4.2023 (SITA.sk) – Vo veku 71 rokov zomrel známy japonský skladateľ, producent a herec Rjúiči Sakamoto. Jeho kancelária informovala, že umelec zomrel v utorok. Informuje o tom spravodajský portál BBC, ktorý pripomína, že v roku 2021 Sakamotovi po druhý raz diagnostikovali rakovinu.

Sakamoto sa narodil v roku 1952 v Tokiu a už ako 10-ročný začal študovať kompozíciu, pričom ho inšpirovali The Beatles či Claude Debussy. Kariéru odštartoval v roku 1978 ako klávesák formácie Yellow Magic Orchestra, známej aj pod skratkou YMO, ktorú založil spolu s Haruomim Hosonom a Jukihirom Takahašim.

Formácia vydala debutovú eponymnú nahrávku v roku 1978, po ktorej ešte na trh uviedli ďalšie počiny ako napríklad Solid State Survivor (1979), BGM (1981), Naughty Boys (1983) či Technodon (1993).

Sakamoto získal Oscara, Zlatý glóbus a tiež Grammy ako spoluautor hudby pre film Posledný cisár z roku 1987, v ktorom si aj zahral. Spolu s Richardom Horowitzom si v roku 1991 vyslúžil Zlatý glóbus aj za hudbu zo snímky Nebo, čo nás chráni. Spolu s Davidom Bowiem si zahral aj vo filme Veselé Vianoce, pán Lawrence (1983), ku ktorému tiež zložil hudbu, za ktorú získal cenu BAFTA.

Prečítajte si tiež:
Členovia EÚ sa vraj dohodli na udelení štatútu kandidátskej krajiny Ukrajine

Viac k témam: grammy, Úmrtie, Zlatý glóbus
Zdroj: SITA.sk – Svetoznámy japonský skladateľ Rjúiči Sakamoto zomrel vo veku 71 rokov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií