fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tržby maloobchodu boli v novembri 2022 medziročne už štvrtý mesiac nižšie, spotreba domácností naráža na svoje limity

V červených číslach opäť zostali hyper- a supermarkety, naopak, tržby čerpacích staníc boli vyššie.

Máte tip? napíšte nám mailom

5.1.2023 (Webnoviny.sk) – Tržby maloobchodu boli aj v novembri minulého roka medziročne nižšie, a to o 1,4 %. Po dlhom období medziročných prírastkov mali maloobchodné predajne tržby nižšie ako pred rokom už štvrtý mesiac po sebe. Pokles tržieb v stálych cenách zaznamenalo päť z deviatich zložiek maloobchodu. Informoval o tom Štatistický úrad SR.

Celkový výsledok ovplyvnili najmä o 1,7 % nižšie tržby v rozhodujúcej zložke maloobchodu zahrňujúcej hyper- a supermarkety a podporil ho aj výraznejší pokles tržieb v objemovo menších zložkách maloobchodu.

Pokles zaznamenali aj predajne nábytku

O viac ako 8 % klesli tržby v predajniach s tovarom pre domácnosť, ako sú hobymarkety, predajne nábytku alebo spotrebnej elektroniky, ako aj v predajniach zameraných na kultúru a rekreáciu, teda napríklad kníhkupectvá, predajne športových potrieb a hračiek.

V pluse sú čerpacie stanice i potraviny

Naopak, rast tržieb o 5,6 % zaznamenala druhá podielovo najvýznamnejšia zložka maloobchodu – špecializované predajne s ostatným tovarom, ako je napríklad textil, obuv a drogéria. Po polročnom zápase s vysokou infláciou cien pohonných hmôt sa do plusu dostali tržby čerpacích staníc. Ich tržby sa medziročne zvýšili o 6 %.

Prečítajte si tiež:
Krajniak predstavil balík inflačnej pomoci pre dôchodcov, v hre sú tri alternatívy (video)

Takmer rovnakým tempom vzrástli aj tržby v predajniach potravín, nápojov a tabaku. Do kladných čísiel sa po troch mesiacoch dostal predaj mimo predajní a stánkov, ktorý zastrešuje aj zásielkový predaj.

Niektoré tržby vzrástli dvojciferne

Rast tržieb počas novembra 2022 vykázali všetky oblasti vnútorného obchodu s výnimkou maloobchodu. Tržby v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov vzrástli dvojciferne, a to o 15,2 % , pričom vyššie tempo rastu mal predaj motorových vozidiel, ale aj ich oprava a údržba.

Vo veľkoobchode sa tržby v bežných cenách zvýšili o 12,4 %. Tržby reštaurácií a pohostinstiev boli v novembri minulého roka medziročne vyššie o tretinu a tržby v ubytovaní prekonali minuloročnú úroveň rovnakého mesiaca o takmer 140 %. Tržby ubytovateľov vykazujú vyššie rasty už 20 mesiacov po sebe.

Domácnosti ovplyvňuje rekordná inflácia

Maloobchodné tržby v novembri podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka príjemne prekvapili. Spotreba v nasledujúcich mesiacoch však bude podľa neho naďalej narážať na svoje limity plynúce najmä z rekordne vysokej inflácie.

Po vyčerpaní finančných vankúšov nižšej strednej a nízkopríjmovej skupiny domácnosti očakávame ďalšie utlmovanie spotreby domácnosti na Slovensku,” uviedol. Vysoké ceny a nízka spotrebiteľská dôvera by podľa analytika mali oslabovať aj vianočné decembrové tržby slovenských obchodníkov.

Prečítajte si tiež:
Erdogan telefonoval s Putinom a Zelenským, témou bola situácia na Ukrajine a export obilia

Už november však podľa Koršňáka ukázal, že nemalá časť domácností bola minulý rok pri vianočných nákupoch ochotná aj významnejšie siahnuť na svoje úspory.

Viac k témam: Automotive, Čerpacie stanice, Domácnosti, Gastro sektor, Inflácia, Kníhkupectvo, Maloobchod, pohonné hmoty, pokles tržieb, Potraviny, Supermarket, Tržby
Zdroj: Webnoviny.sk – Tržby maloobchodu boli v novembri 2022 medziročne už štvrtý mesiac nižšie, spotreba domácností naráža na svoje limity © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií