fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vo veku 76 rokov zomrela slovenská herečka Soňa Valentová

Soňa Valentová sa od detstva sa venovala baletu, hrala na klavíri a v čase štúdia na gymnáziu prišla na chuť herectvu.

Máte tip? napíšte nám mailom

10.12.2022 (Webnoviny.sk) – Zomrela herečka Soňa Valentová. Mala 76 rokov. Podľa medializovaných informácií mala niekoľko rokov zdravotné problémy po cievnej príhode.

Od detstva sa venovala aj baletu

Jedna z najvýraznejších osobností slovenského divadla a filmu Soňa Valentová sa narodila 3. júla 1946 v Trnave. Od detstva sa venovala baletu, hrala na klavíri a v čase štúdia na gymnáziu prišla na chuť herectvu a po maturite nastúpila na Vysokú školu múzických umení v Bratislave, kde vyštudovala herectvo (1967).

Po absolutóriu nastúpila do Slovenského národného divadla v Bratislave. Excelovala hlavne v postavách dramatických až tragických v hrách Antigona, Othello, Mačka na rozpálenej plechovej streche či Zločin a trest. Na filmové plátno vstúpila koncom 60. rokov 20. storočia.

Debutovala v slávnej dráme Kladivo na čarodejnice (1969). Na Slovensku bola jej prvou filmovou úlohou Zuzana v historickom titulu Zlozor (1971).

Získala viacero ocenení

Pred kamery sa vrátila až po piatich rokoch – predstavila sa v českom životopisnom filme Palety lásky (1976), s Jurajom Kukurom hrala v slovenskom filme Koncert pre pozostalých (1976). Zároveň sa začala objavovať aj pred televíznou kamerou, do svojich inscenácií ju obsadzoval hlavne jej manžel Pavol Haspra.

Prečítajte si tiež:
Drlička sa ohradil voči tvrdeniam nespokojných sólistov, hrací plán Opery SND vraj nezdecimoval

Účinkovala vo filme Noční jazdci (1981), zahrala si zlú macochu v rozprávke Perinbaba (1985) v réžii Juraje Jakubiska, Requiem pro panenku (1991), Zabudnuté svetlo (1996) či Lea (1996).

Soňa Valentová získala viacero ocenení – v roku 1970 získala slovenskú divadelnú Cenu Janka Borodáča, za svoje televízne vystúpenie bola ocenená Zlatým krokodílom (1975). Titul Zaslúžilá umelkyňa získala v roku 1988. V roku 2006 bola vyznamenaná Rádom Ľudovíta Štúra II. triedy za zásluhy v oblasti kultúry.

Informácie pochádzajú z Česko-slovenskej filmovej databázy.

Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Vo veku 76 rokov zomrela slovenská herečka Soňa Valentová © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií