Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Poľská babička sa snaží zachovať tradície tým, že maľuje na cesty ľudové motívy. Podobný zvyk nájdete i v poľskej dedinke Zalipie

V dnešnej dobe sme náchylní zabudnúť na niektoré z našich tradícií. Rovnaký problém trápi i Poľsko. 

Jednou z takýchto zabudnutých tradícií je i poľský miestny zvyk (okolo mesta Kukawy nachádzajúce sa na severe stredného Poľska), ktorý spočíva v pokreslení ulíc ciest poľskou ľudovou symbolikou – čipkou, ktorá je podobná tej našej slovenskej. 

Zdroj: slavorum.org

Kreslenie ulíc a ciest týmto ľudovým motívom bolo v dávnych časoch veľmi populárne. Etnografi sa domnievajú, že prvé zmienky o takzvanej „umeleckej výzdobe ulíc inšpirovanou poľskou ľudovou kultúrou,” siahajú pravdepodobne do 19. storočia. Iná skupina zas tvrdí, že to bolo ešte o čosi skôr.

Zdroj: slavorum.org

Význam tradície

Počas Veľkej noci si najmä starší ľudia zvykli označovať takýmto spôsobom cesty vedúce od domu k domu alebo skôr od suseda k susedovi, čo ich „putovanie” malo spríjemniť a zároveň navodiť i pravú sviatočnú atmosféru, ktorá k Veľkej noci bezpodmienečne patrí.

Tento starodávny zvyk sa rozhodla opäť obnoviť babička pochádzajúca z Poľska, ktorej je tento zvyk blízky ešte z čias detstva a bola by rada, keby sa zachoval i pre ďalšie generácie. Myslíme, že takýmto spôsobom sa to určite podarí.

Zdroj: slavorum.org

Dedinka Zalipie – dedinka plná kvetov

Nebolo to tak dávno, čo sme písali o domčeku Deduška Večerníčka nachádzajúceho sa v Novej Sedlici. Rovnakou dominantou sa pýši i Poľsko. Vedeli ste, že dedinka Zalipie si vyslúžila označenie najkrajšia dedinka Poľska?

Srdcia mnohých si získala vďaka folklórnym prvkom, ktoré obyvatelia vhodne skĺbili s prírodnými motívmi, najmä kvetmi. Poliakom sa podarilo spopularizovať dedinku Zalipie tým, že vyzerá doslova ako z dielne umeleckého maliara.

Zdroj: dromedar.zoznam.sk

Ak sa rozhodnete urobiť si sem výlet, zalipianska krása vás upúta na prvý pohľad svojou pestrosťou. Všetko, kam sa pozriete, je pomaľované kvetinovými vzormi, pričom každý domček sa od seba odlišuje iným farebným prevedením. Ani jeden domček nie je rovnaký.

Zvyk starý niekoľko desaťročí

Po skončení 2. svetovej vojny sa domáci obyvatelia snažili zabudnúť na všetko, čo prežili, a tak vymysleli skutočne netradičnú činnosť – maľovanie domov kvetinami. Malo to pre nich zároveň aj oslavný charakter.

Inak tomu nebolo ani vo vnútri domu. Šikovné gazdinky nemeškali a rovnakým motívom vyzdobili steny, nábytok či kuchynské riady. Neskôr mali farby aj iný ako pôvodný oslavný význam, osvedčili sa aj z praktického hľadiska.

Ak ich dom chátral a nemali peniaze na jeho opravu, drobné praskliny či iné nedostatky jednoducho pomaľovali malými či veľkými kvetinami a na istý čas si mohli vydýchnuť. 

Zdroj: dromedar.zoznam.sk

Farby nevydržali večne

Treba si však uvedomiť, že nešlo o trvácne farby, aké poznáme z dnešných čias. Stačilo, aby silnejšie zapršalo, alebo aby v zime napadlo viac snehu a maľovka bola mávnutím čarovného prútika preč. Ak ju nepriaznivé poveternostné podmienky nezmazali úplne, tak ju výrazne poškodili, čo ubralo na ich krásne. 

Z tohto dôvodu ju museli každý rok obnovovať, k čomu potrebovali stále viac a viac peňazí. Napokon sa rozhodli kvetinové motívy premaľovať bielou omietkou, vďaka čomu sa domy zachovali do súčasnosti a pôvodní obyvatelia ich z roka na rok vylepšujú.

Zdroj: dromedar.zoznam.sk

Terajší obyvatelia nezostali iba pri maľovaní domov

K pomaľovaným domom sa neskôr pridali aj studne, búdy pre psov, lavičky, ba dokonca aj kamene nachádzajúce sa pod stromami či kvetinovými záhonmi alebo rovno v záhradných skalkách.

Zdroj: dromedar.zoznam.sk

Hlavný motív zostal aj po rokoch nezmenený – rôzne varianty kvetov, z ktorých by ste si ten najkrajší vybrali len ťažko. Mýlime sa? 

Zdroj: slavorum.orgdromedar.zoznam.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií