fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zločin agresie na Ukrajine bude stíhať medzinárodné centrum, ktoré zriadia v Haagu

Centrum bude koordinovať zbieranie dôkazov a bude súčasťou spoločného vyšetrovacieho tímu podporovaného európskou agentúrou Eurojust.

Máte tip? napíšte nám mailom

3.2.2023 (Webnoviny.sk) – V holandskom Haagu vznikne medzinárodné centrum pre stíhanie „zločinu agresie“ na Ukrajine.

Vo štvrtok to v Kyjive oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen, informuje na svojom webe televízia CNN.

Dôkazy už zhromažďujú

„Rusko sa musí zodpovedať pred súdom za svoje odporné zločiny. Prokurátori z Ukrajiny a Európskej únie už spolupracujú. Zhromažďujeme dôkazy a ako prvý krok s potešením oznamujem, že v Haagu bude zriadené medzinárodné centrum pre stíhanie zločinu agresie na Ukrajine,“ vyjadrila sa Von der Leyen.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Centrum bude podľa nej koordinovať zbieranie dôkazov a bude súčasťou spoločného vyšetrovacieho tímu podporovaného európskou agentúrou Eurojust.

„Takže budeme pripravení veľmi rýchlo začať prácu s Eurojustom, s Ukrajinou, s partnermi nášho spoločného vyšetrovacieho tímu, ako aj s Holandskom,“ doplnila.

Na zriadenie osobitného tribunálu pre stíhanie za zločin agresie na Ukrajine volajú predstavitelia z viacerých častí sveta.

Rusi sa mohli súdu vyhnúť

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy (PACE) minulý týždeň jednomyseľne „požiadalo“ o vytvorenie špeciálneho medzinárodného tribunálu na stíhanie ruských a bieloruských politických a vojenských vodcov „za zločin agresie na Ukrajine“ a podobné výzvy prišli napríklad aj od britských politikov.

Prečítajte si tiež:
EÚ pomôže Ukrajine „vstať z popoľa“, vyhlásila Von der Leyenová v Kyjeve

Medzinárodný trestný súd nemôže vyšetrovať trestný čin agresie, ak akt agresie spáchal štát, ktorý nie je zmluvnou stranou Rímskeho štatútu, ktorým bol súd zriadený, pokiaľ mu Bezpečnostná rada OSN vec nepostúpi.

Keďže Rusko neratifikovalo Rímsky štatút a pravdepodobne by „uplatnilo svoje veto v Bezpečnostnej rade proti postúpeniu“, súd nie je schopný „vyšetrovať zločiny agresie proti Ukrajine,“ uviedol v piatok na svojej webstránke bývalý britský premiér Gordon Brown.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, zločin agresie na Ukrajine
Zdroj: Webnoviny.sk – Zločin agresie na Ukrajine bude stíhať medzinárodné centrum, ktoré zriadia v Haagu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií