fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zomrel čínsky exprezident Ťiang Ce-min, podľahol ťažkej chorobe

Bývalý čínsky prezident previedol krajinu historickými zmenami.

Máte tip? napíšte nám mailom

30.11.2022 (Webnoviny.sk) – Vo veku 96 rokov zomrel v stredu bývalý čínsky prezident Ťiang Ce-min, ktorý krajinu vyviedol z izolácie po tom, ako armáda v roku 1989 brutálne potlačila prodemokratické protesty na Námestí nebeského pokoja a podporoval ekonomické reformy, ktoré viedli k desaťročiu prudkého rastu.

Podľa štátnej televízie a agentúry Sin-chua skonal Ťiang v dôsledku leukémie a zlyhania orgánov v Šanghaji, kde v minulosti pôsobil ako starosta a tajomník Komunistickej strany.

Čínu previedol historickými zmenami

Ťiang, ktorý bol po nepokojoch v roku 1989 prekvapivým výberom do čela rozdelenej strany, napokon Čínu previedol historickými zmenami, vrátane obnovenia trhovo orientovaných reforiem, návratu Hongkongu spod britskej správy v roku 1997 a tiež vstupu Pekingu do Svetovej obchodnej organizácie v roku 2001.

I keď sa Čína navonok otvárala, Ťiangova vláda naďalej potláčala disent, zatvárala aktivistov bojujúcich za ľudské a pracovné práva či demokratické zmeny a zakázala hnutie Fa-lun Kung, ktoré vládna strana považovala za hrozbu pre svoj mocenský monopol.

V zákulisí mocenského boja

Ťiang sa síce svojej poslednej oficiálnej funkcie vzdal v roku 2004, no naďalej pôsobil v zákulisí mocenského boja, ktorý napokon v roku 2012 viedol k vzostupu súčasného prezidenta Si Ťin-pchinga.

Prečítajte si tiež:
Heger: Ak Rusko porazí Ukrajinu, Slovensko bude ďalšie na rade

Viac k témam: Čínsky prezident, Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel čínsky exprezident Ťiang Ce-min, podľahol ťažkej chorobe © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií