fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Extrémne počasie si za pol storočia vyžiadalo vo svete viac ako dva milióny mŕtvych, upozorňuje WMO

V Afrike WMO narátala viac ako 1 800 pohrôm a 733 585 úmrtí súvisiacich s počasím, klímou a vodnými extrémami.

Máte tip? napíšte nám mailom

22.5.2023 (SITA.sk) – Takmer 12-tisíc udalostí súvisiacich s extrémnym počasím, klímou a vodou za väčšinu ostatných 50 rokov zabilo vo svete viac ako dva milióny ľudí a spôsobilo ekonomické škody vo výške 4,3 bilióna dolárov.

Vo svojej novej správe to uviedla Svetová meteorologická organizácia (WMO), ktorá v pondelok otvorila Svetový meteorologický kongres a pri tejto príležitosti zdôraznila, že je potrebné urobiť viac pre zlepšenie varovných systémov pre extrémne počasie do cieľového termínu 2027.

Väčšina úmrtí je v rozvojových krajinách

WMO, ktorá sídli v Ženeve, opakovane varuje o dôsledkoch človekom spôsobenej klimatickej zmeny. Rastúce teploty podľa nej zvýšili frekvenciu a intenzitu extrémneho počasia vrátane povodní, hurikánov, cyklónov a sucha. Systémy skorého varovania pomohli znížiť počet úmrtí v súvislosti s klímou a ďalšími s počasím súvisiacimi katastrofami.

Väčšinu ekonomických strát v rokoch 1970 – 2021 utrpeli Spojené štáty, kde sa škody vyšplhali na 1,7 bilióna dolárov. Deväť z desiatich úmrtí vo svete zase pripadlo na rozvojové krajiny. Extrémne teploty boli hlavnou príčinou hlásených úmrtí, zatiaľ čo povodne boli hlavnou príčinou ekonomickej ujmy.

Prečítajte si tiež:
Česi uvažujú o regulovanom legálnom trhu s marihuanou, ich plány na boj so závislosťami môžu zasiahnuť aj Slovensko

Živelné pohromy vo svete

Európu podľa WMO postihlo takmer 1 800 živelných pohrôm. Tie sa podpísali pod 166 492 úmrtí a škody za 562 miliárd dolárov.

V Afrike WMO narátala viac ako 1 800 pohrôm a 733 585 úmrtí súvisiacich s počasím, klímou a vodnými extrémami. Najväčšie škody, konkrétne za 2,1 miliardy dolárov, spôsobil cyklón Idai v roku 2019.

Juhozápadný Tichý oceán zasiahlo takmer 1 500 katastrof, ktoré spôsobili 66 951 úmrtí a škody za 185,8 miliardy dolárov. V Ázii to bolo viac ako 3 600 pohrôm, ktoré si vyžiadali 984 263 životov a 1,4 bilióna dolárov v ekonomických stratách, najmä v dôsledku cyklónov.

V Južnej Amerike WMO eviduje 943 prírodných katastrof, 58 484 úmrtí a ekonomické škody v sume 115 miliárd dolárov. V Severnej a Strednej Amerike a Karibiku bolo za ostatných 50 rokov viac ako 2 100 pohrôm, ktoré viedli k 77 454 úmrtiam a ekonomickým škodám za dva bilióny dolárov.

Viac k témam: Cyklón Idai, Extrémne počasie, Klimatické zmeny, Kongres, Vysoké teploty
Zdroj: SITA.sk – Extrémne počasie si za pol storočia vyžiadalo vo svete viac ako dva milióny mŕtvych, upozorňuje WMO © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Takmer polovica Európanov cvičí, šport zohráva dôležitú úlohu v spoločnosti
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií