Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Rada Európy vyzvala na zákaz účasti ruských a bieloruských športovcov na letnej olympiáde v Paríži

Medzinárodný olympijský výbor umožnil Rusom a Bielorusom štart na olympiáde pod neutrálnym štatútom.

21.3.2024 (SITA.sk) – Rada Európy v stredu vyzvala na zákaz účasti ruských a bieloruských športovcov na tohtoročných olympijských hrách v Paríži.

Ako referuje web insidethegames.biz, podľa predsedu parlamentného zhromaždenia Rady Európy Theodorosa Rousopoulosa by bolo „urážkou ukrajinských športovcov“, ak by pod piatimi kruhmi museli čeliť konkurentom z týchto dvoch krajín.

„Akékoľvek víťazstvo týchto športovcov, dokonca aj pod neutrálnou vlajkou, by sa mohlo oslavovať a použiť ako nástroj propagandy na vytvorenie príbehu o prijatí a normalizácii, ktorý bagatelizuje závažnosť činov ruskej a bieloruskej vlády,“ povedal Roussopoulos a pokračoval: „Prečo? Pretože ich účasť by bola urážkou ukrajinských športovcov, z ktorých niektorí zomreli na následky vojny a väčšina z nich nemôže poriadne trénovať z dôvodu zničenej športovej infraštruktúry.“

Tvrdí tiež, že ho mrzí rozhodnutie Medzinárodného olympijského výboru (MOV), ktorý nebol pevný vo svojich zásadách, podľahol tlaku a umožnil Rusom a Bielorusom štart pod neutrálnym štatútom.

„Základné princípy olympizmu sú v rozpore s vojnou. Takže sa pýtam: Mali by sa športovci z krajiny, ktorá napadla inú, zúčastniť na olympijských hrách a hrdo reprezentovať takúto krajinu? Je mi ľúto, že sa MOV rozhodol neposlúchnuť našu výzvu,“ skonštatoval grécky politik.

Viac k témam: LOH Letné olympijské hry 2024 v Paríži, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Rada Európy vyzvala na zákaz účasti ruských a bieloruských športovcov na letnej olympiáde v Paríži © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií