fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Sme vlastníkmi života alebo život vlastní nás? Do kín sa chystá očakávaný film Dobrá smrť, ktorý je aj koprodukciou Slovenska

Máte tip? napíšte nám mailom

Film Dobrá smrť figuruje v Českej súťaži na obľúbenom Festivale dokumentárnych filmov o ľudských právach Jeden svět. V Prahe ho uvedú až trikrát: 9., 10. a 15. marca 2019.

Podľa programového riaditeľa Ondřeja Moravca je to jeden z tohtoročných najpozoruhodnejších filmov na danú tému. Skutočný príbeh Angličanky Janette sprevádza otázka – sme vlastníkmi života alebo život vlastní nás? Snímku režiséra a producenta Tomáša Krupu uvidia aj návštevníci festivalov 4 živly v Banskej Štiavnici a Febiofest v Bratislave. Do slovenských kín film vstupuje 21. marca 2019, vďaka distribučnej spoločnosti Continental film.

„Téma eutanázie je veľmi citlivá problematika. Pri spracovaní si vyžaduje maximálny jemnocit a ten sa tvorcom podarilo docieliť. Tému smrti, umierania či samovraždy sme v tohtoročnom výbere Jedného sveta zaznamenali citeľne viac než v predchádzajúcich ročníkoch. Film Tomáša Krupu patril k tým najpozoruhodnejším na danú tému – a to práve vďaka veľmi intímnej kamere a blízkosti hlavnej hrdinky,” povedal programový riaditeľ festivalu Jeden svět Onděj Moravec.

Film, ktorý je koprodukciou Slovenska – Česka – Francúzska – Nemecka – Rakúska, zaradili organizátori do programu trikrát: 9. marca 2019 (Atlas, veľká sála), 10. marca 2019 (Světozor, malá sála), 15. marca 2019 (Městská knihovna, veľká sála).

Projekcie podporia osobnou účasťou tvorcovia filmu – režisér a producent Tomáš Krupa spolu s kameramanom Ondřejom Szollosom, strihačom Petrom Kudličkom a českou koproducentkou Dagmar Sedláčkovou.

„Spoločne so slovensko-českým filmovým štábom som mal to privilégium prijať pozvanie od Angličanky Janette, aby sme zdokumentovali jej príbeh a osud. Prvé festivalové publikum, ktoré videlo náš film vo svetovej premiére v Jihlave na tamojšom medzinárodnom festivale dokumentov, po projekciách s nami intenzívne diskutovalo. Ukázalo sa, že príbeh Janette divákov osobne oslovil a prijali jej výpoveď za svoju, akoby otvorila ich vnútorné témy, zdieľali s nami svoje intímne zážitky s odchodom svojich blízkych. Film ukázal, že na ľudí pôsobí nad rámec témy eutanázie. Aj tento záujem vnímam ako potvrdenie toho, že smrť nás ako téma zaujíma a skutočné, silné autentické príbehy nás neprestávajú vyzývať k tomu, aby sme premýšľali o svojich životoch; a to je pre mňa, ako pre filmára, dobrá správa. Teším sa na ďalšie stretnutia s divákmi,“ povedal Tomáš Krupa.

V slovenskej predpremiére uvedie snímku Dobrá smrť Zimný filmový festival 4 živly v Banskej Štiavnici, a to v sobotu 23. februára. Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest má film na programe v piatok 22. marca 2019. Distribučná premiéra je 21. marca tohto roku. Filmovú novinku budú môcť vidieť diváci po celom Slovensku.

Prečítajte si tiež:
Najšťastnejšie krajiny? Slovensko sa ocitlo až na 39. mieste. Toto sú maličkosti, ktoré urobia náš život krajším
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií