Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Trať Tour de France 2024 je známa, už 4. etapa prinesie alpské stúpanie na Col du Galibier (video)

Boj o žltý dres po Alpách bude pokračovať v Centrálnom masíve, potom prídu na rad Pyreneje a návrat do Álp.

25.10.2023 (SITA.sk) – Mimoriadne náročný úvod čaká na pretekárov v úvode budúcoročnej edície prestížnych cyklistických pretekov Tour de France. Podujatie sa začne už 29. júna v talianskej Florencii a vyvrcholí 21. júla netradične v juhofrancúzskom Nice.

Prvé dve etapy na talianskom území prinesú zvlnený profil a tretia bude rovinatá. Vo štvrtej, ktorá sa začne v Taliansku a jej cieľ je naplánovaný do francúzskeho Valloire, však poriadne preverí všetkých jazdcov, keďže absolvujú viac ako 3600 výškových metrov.

Dve časovky a až štyri etapy

Program budúcoročnej Tour obsahuje dve časovky a až štyri etapy vyvrcholia horským stúpaním na vrchol. Prvýkrát od roku 1905 víťaza nedekorujú v Paríži, keďže iba 5 dní po skončení pretekov sa v Paríži začnú olympijské hry. Preto organizátori presunuli záver podujatia na Francúzsku riviéru. Tour de France 2024 bude mať tradične 21 etáp a až sedem z nich bude horských.

Prvýkrát pretekári prekonajú Alpy už v 4. etape, na ceste z Talianska do Francúzska ich čaká stúpanie na Col du Galibier (2642 m. n. m.). „Ešte nikdy pelotón nestúpal tak vysoko tak skoro v programe Tour,“ informoval riaditeľ pretekov Christian Prudhomme.

Doplnil tiež, že 111. edícia TdF prinesie jazdcom celkové stúpanie 52 230 metrov. Osem etáp bude rovinatých určených najmä šprintérom, čo dáva šancu skúsenému Britovi Markovi Cavendishovi, aby sa osamostatnil na čele v počte etapových triumfov.

Pyreneje a návrat do Álp

Boj o žltý dres po Alpách bude pokračovať v Centrálnom masíve, potom prídu na rad Pyreneje a návrat do Álp. Netradične bude záverečnou etapou časovka, takže rozhodnutie o celkovom víťazovi možno padne až v nedeľu 21. júla z Monaka do Nice.

Každý si pamätá, že zatiaľ naposledy, keď sa Tour v roku 1989 končila časovkou, tak Greg LeMond obral žltý dres Laurenta Fignona o osem sekúnd. O 35 rokov neskôr možno Tour prinesie podobný súboj,“ dodal Prudhomme.

Francúzi v stredu predstavili aj trať ženskej Tour de France, ktorá sa začne 12. augusta v holandskom Rotterdame a po 946 km vyvrcholí ôsmou etapou stúpaním na Alpe d’Huez.

Viac k témam: Tour de France 2024
Zdroj: SITA.sk – Trať Tour de France 2024 je známa, už 4. etapa prinesie alpské stúpanie na Col du Galibier (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií