Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

V cestnej cyklistike sa na OH 2024 predstaví jeden Slovák a jedna Slovenka, prezident zväzu predstavil kandidátov

Kto do Paríža vycestuje, sa rozhodne až tesne pred OH, upozornil Slovenský olympijský a športový výbor.

20.10.2023 (SITA.sk) – Na budúcoročných olympijských hrách vo francúzskom Paríži bude mať Slovensko zastúpenie aj v cestnej cyklistike, právo štartu pod piatimi kruhmi získali na základe rebríčka Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) jeden muž a jedna žena.

Rozhodne sa tesne pred OH

V oboch hodnoteniach figuruje Slovensko v štvrtej desiatke – muži na 32. pozícii a ženy na 36. priečke. Uvedené platí iba pre preteky s hromadným štartom, v časovke jednotlivcov budú Slováci chýbať.

Ako upozornil oficiálny web Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV), kto do Paríža vycestuje, sa rozhodne až tesne pred OH.

Tešíme sa, že po 28 rokoch sa na olympijských hrách bude môcť predstaviť slovenská cyklistka. Najväčší podiel na miestenke má Nora Jenčušová. Je hlavná kandidátka na účasť, avšak do definitívneho rozhodnutia je ešte ďaleko. Dôležitá bude výkonnosť v budúcej sezóne. Medzi mužmi je jedno miesto do Paríža reálnym obrazom našej súčasnej cyklistiky bez Petra Sagana,“ uviedol prezident Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) Peter Privara podľa olympic.sk.

V minulosti iba dve slovenské cyklistiky

V minulosti sa na OH predstavili iba dve slovenské cyklistiky, obe ešte v Atlante 1996. Lenka Ilavská vtedy finišovala v pretekoch s hromadným štartom na 24. stupienku a Eva Orvošová na 27. poste. Okrem toho Ilavská skončila v časovke sedemnásta.

Medzi mužmi v ére samostatnosti nechýbal Slovák pod piatimi kruhmi ani raz, minimálne raz sa na OH predstavili Peter Sagan, Juraj Sagan, Lukáš Kubiš, Patrik Tybor, Ján Valach, Matej Jurčo, Roman Broniš, Martin Riška, Róbert Nagy, Milan Dvorščík, Pavol Zaduban či Miroslav Lipták.

Najlepšie sa umiestnil Sagan

Najlepším umiestnením bolo 34. miesto Petra Sagana v Londýne 2012. Ten po aktuálnej sezóne ukončil pôsobenie v profipelotóne a v Paríži 2024 by chcel štartovať v horskej cyklistike. Do Francúzska sa však môže dostať iba na základe voľnej karty.

Slovensko pre budúcoročné OH v Paríži má istú účasť aj v atletike (Gabriela Gajanová, Viktória Forsterová), vodnom slalome (Matej Beňuš, Jakub Grigar, Eliška Mintálová a Zuzana Paňková) a streľbe (aktuálne 5 miesteniek pre krajinu).

Viac k témam: LOH Letné olympijské hry 2024 v Paríži
Zdroj: SITA.sk – V cestnej cyklistike sa na OH 2024 predstaví jeden Slovák a jedna Slovenka, prezident zväzu predstavil kandidátov © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií