Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Legenda o pohorí Tribeč a záhadných zmiznutiach ľudí opäť ožíva: Do kín mieri film Trhlina

Ako deti sme verili na duchov a neraz sme sa nimi aj navzájom strašili. Kto povedal hrozivejší príbeh, najlepšie tesne pred spaním, pri sviečke a v kruhu, pričom ho dotyčný ani nestihol dopovedať a už všetci kričali a utiekali, vyhral.

Celý večer sme sa potom v posteli otáčali a budili, zdalo sa nám, že nám niekto chodí po izbe, z chodby sme počuli kroky a aby toho nebolo málo, do toho nám mal niekto zaklopať na dvere alebo okno. Aj to patrilo k nášmu detstvu.

Námetom pre dnešné deti môže byť napríklad slovenské pohorie Tribeč, v ktorom údajne miznú ľudia. Pravda alebo výmysel? Poďte s nami po stopách tejto záhady spracovanej vo filme s názvom Trhlina, ktorá bude mať v slovenských kinách predpremiéru 18. januára (piatok) a premiéru 24. januára 2019 (štvrtok). Ak máte záujem vidieť film medzi prvými, mali by ste sa poponáhľať, pretože niektoré kiná (v rôznych mestách na Slovensku) majú už teraz vypredané. 

Z námetu knihy Trhlina, ktorej autorom je slovenský spisovateľ Jozef Karika, nevznikol iba film určený pre kiná, ale aj trojdielny seriál, ktorý si budete môcť čoskoro pozrieť v pohodlí vášho domova. Vysielaný bude na stanici TV JOJ. Kedy? Všetko sa dozviete včas. 

Režisér Peter Bebjak (vľavo) a autor knihy Trhlina Jozef Karika počas natáčania. Zdroj: Tvojstory/Trhlina

Tribeč ako novodobý Bermudský trojuholník?

Slovenské pohorie Tribeč je podľa Wikipédie vymedzené jasne: Tribeč je krajinský celok vo Fatransko-tatranskej oblasti, jadrové pohorie v oblúku Vnútorných Západných Karpát. Nachádza sa v okresoch Nitra, Zlaté Moravce, Topoľčany a Partizánske na západnom Slovensku. Má podobu trojuholníkového výbežku do Podunajskej nížiny, ktorá Tribeč obklopuje podcelkom Podunajská pahorkatina zo západu i juhu. Východne nadväzuje Pohronský Inovec a Vtáčnik, na severe územie klesá do Hornonitrianskej kotliny.” 

Na základe jeho „trojuholníkového rozmiestnenia” mu ľudia z tejto oblasti a už aj mnohí iní nepovedia inak ako Tribečský trojuholník alebo slovenský bermudský trojuholník. Na mape to vidieť najlepšie.

Nitra, Zlaté Moravce, Topoľčany, Partizánske – pohorie Tribeč pripomína bermudský trojuholník. Zdroj: mapa-mapy.info.sk

Jeho názov ľudia odvodili od známeho Bermudského trojuholníka, ktorý tvorí oblasť v Atlantickom oceáne medzi Bermudami, Portorikom a Floridou. Podobne ako na Tribeči, aj tu na základe dodnes neobjasnených príčin dochádza k leteckým a lodným nešťastiam, k záhadným zmiznutiam lodí či lietadiel. Navyše na tomto mieste je zvýšený magnetizmus, čo ovplyvňuje fungovanie elektroniky a kompasov (strelka kompasu neukazuje severný magnetický pól alebo sa otáča).

To by vysvetľovalo, prečo tu lode často blúdia a počas búrky tu zas vo zvýšenej miere udierajú blesky. Existujú aj rôzne teórie o tom, že ešte v dávnej minulosti na dané miesto spadla kométa, ktorá vyvolala zvýšenie magnetizmu. Iné, fantastické teórie hovoria dokonca o tom, že silný magnetizmus strhne lode a lietadlá hlboko pod hladinu a posádku roztrhá.

Po stopách záhadných a dodnes neobjasnených zmiznutí v pohorí Tribeč

Ak by ste hľadali na internete, našli by ste niekoľko článkov, ktoré sa venovali práve tejto problematike, avšak všetky sa zväčša odvolávali na jeden a ten istý zdroj, čitateľovi tak neprinášajú dostatok relevantných informácií. 

Paulides, dlhoročný elitný policajt, ktorý zozbieral záznamy stoviek týchto prípadov v Amerike aj po celom svete, zistil, „že najviac zmiznutí štatisticky nenastáva v lokalitách s najnáročnejším alebo najnebezpečnejším terénom.“Také miesta, kde mizne veľa ľudí, označuje slovom klaster – zhluk. Ďalej tvrdí, že každý klaster má svoje vlastné chute, teda tam mizne určitý typ ľudí. Napríklad mladí chlapci, dôchodcovia či ženy v zrelom veku, alebo sa zmiznutia dejú za špecifických okolností, v konkrétnom počasí alebo v určitom čase. Paulides zdokumentoval stovky prípadov od začiatku minulého storočia po súčasnosť. Napríklad v okolí Sauk Mountain miznú už dlhé desaťročia malí chlapci, v oregonských horách Three Sisters zas dospelí chlapi a inde výhradne staršie ženy. V Tribeči sa to prejavuje tak, že sa strácajú síce rôzne typy osôb, ale zakaždým iba v období od konca novembra do marca”.

Viac sa dočítate v knihe Trhlina.

Nasledujúci text obsahuje časť zápletky.

Klapka počas natáčania neutíchla ani vo večerných hodinách. Zdroj: Tvojstory/Trhlina

Ľudia v pohorí Tribeč mizli v priebehu dejín pravidelne

Dôkazom sú 4 nasledujúce príbehy.

1. Miestny horár Štefan Samšal

Všetko sa to začalo v roku 1929, keď sa miestny horár Štefan Samšal vybral na každodennú obhliadku lesa. Muž, ktorý pohorie Tribeč poznal lepšie ako ktorýkoľvek iný človek v tomto kraji, sa, paradoxne, už späť do chaty nevrátil. Ak by ho napadol medveď a na základe toho musel zísť z turistického chodníka, prípadne by ho medveď napadol a divá zver by ho následne roztrhala, našli by sa aspoň kúsky šatstva, kosti alebo akýkoľvek iný genetický materiál, z ktorého by sa dala určiť totožnosť muža. Pátracia akcia, pri ktorej sa záchranárom podarilo prehľadať celé pohorie, trvala tri mesiace. Ani po tomto čase sa nenašla žiadna stopa, ktorá by priamo vypovedala o tom, že by miestny horár zomrel. Dodnes je nezvestný.

2. 18-ročná študentka Mária Šlajserová

O rok neskôr sa v danom pohorí stratila aj 18-ročná Mária Šlajserová, ktorá si cestu z Mankoviec do obce Zlatno (obe obce na nachádzajú v okrese Zlaté Moravce v Nitrianskom kraji – pozn. red.) krátila cez Tribeč, namierené mala k svojej rodine. Dodnes k nej však nedorazila a podobne ako aj v prípade Štefana Samšalu sa jej pozostatky alebo akýkoľvek iný dôkaz, ktorý by hovoril o tom, že išlo o danú študentku, nenašiel. Mária sa akoby zo dňa na deň doslova prepadla pod zem.

3. Manželia Belanovičovci z Bratislavy

Vo februári v roku 1996 sa pod pohorím Tribeč našlo auto s bratislavskou značkou. Po dôkladnom preskúmaní sa zistilo, že patrilo manželom Belanovičovým z Bratislavy. Ján Belanovič (40 rokov) bol zamestnaný ako úradník na ministerstve zahraničných vecí, jeho manželka Alena Balanovičová (37 rokov) pracovala ako zdravotná sestra v nemocnici. Manželstvo bolo bezdetné. Hoci boli manželia vyhlásení za nezvestných, ich telá sa v aute ani v okolí Triebeča nenašli. Pátranie policajtov aj v tomto prípade prebehlo neúspešne.

Počas natáčania bolo potrebné doladiť všetky detaily, aby scény vyzerali čo najviac autenticky. Zdroj: Tvojstory/Trhlina

4. dôchodca Antonín Topil

Ďalší príbeh citujeme priamo z knihy Trhlina, kde sa na strane 98 píše:

Tento príbeh sa odohral v obci Skýcov na prelome rokov 1979/1980. Na okraji dediny býval 67-ročný muž menom Antonín Topil. Bol vdovec, ktorého okolie označovalo za podivína a neznášanlivého človeka. S ostatnými obyvateľmi dediny sa takmer nestretával, zo svojho domu vychádzal iba občasne. Preto nebolo nikomu nápadné, keď ho v obci dlhšie nevideli. Nepokoj prejavila až poštová doručovateľka, keď ho doma niekoľkokrát nezastihla. Tá privolala Verejnú bezpečnosť. Vylomili zámku a zistili, že Topil sa doma nenachádza už zopár týždňov. Policajti v dome nenašli žiadne známky zápasu, ani čokoľvek, čo by naznačovalo, že sa Topil stal obeťou zločinu. Dom bol zamknutý, ale kľúče sa nenašli, z čoho usúdili, že starec zamkol, odišiel a už sa nevrátil. Stopu po Topilovi nenašli ani po zdĺhavom pátraní, ktoré zopakovali ešte raz na jar. O niekoľko rokov neskôr bol vyhlásený za mŕtveho. Dom zbúrali roku 1991, lebo Topil nemal žiadnych príbuzných, ktorí by mohli dediť.”

Nakrúcali na autentických miestach

Už samotný trailer vzbudzuje strach a hrôzu, a to sme ešte ani nevideli samotný film. Napísané navyše umocňuje fakt, že film bol nakrútený na základe skutočných udalostí – doteraz neobjasnených zmiznutí ľudí v pohorí Tribeč na Slovensku (ako je napísané v knihe, od konca novembra do marca). V traileri možno vidieť aj zábery bývalej psychiatrickej kliniky, kde bolo ubytovaných mnoho pacientov – pokusných králikov modernej medicíny.   

Tvorcovia filmu tvrdia, že film je akčný, svoje tomu dodáva i rýchle, občas aj nečakané striedanie scén, výkriky ľudí, zrýchlený dych, beh, ako aj hudba, ktorá je na niektorých miestach dramatická, inde zas mysteriózna, pripomína známe Akty-X. Svoje tomu dodáva aj prostredie, keďže celý dej sa odohráva v lese počas zimy. V tom lese, v ktorom mizli ľudia. V Tribečskom pohorí.

A keďže vieme, že v tomto ročnom období je les mimoriadne temný aj počas dňa, tak čo potom v noci? Postavy sú všedné, ničím zaujímavé, ale o to viac tajomné s otázkou, čo bude nasledovať? Herečky zostali verné samy sebe, na základe čoho by ste u nich mejkap alebo akékoľvek iné úpravy zovňajšku hľadali márne.

Ako ste si už mohli všimnúť v traileri, film sa pýši hviezdnym hereckým obsadením. Nájdete tu známe tváre z televíznej obrazovky, ako Tomáša Maštalíra, Juraja Loja, Emanuela Hasona, Mateja Marušina, Dávida Hartla, Tomáša Mischuru, Ondreja Hraška, Martina Šalacha, Elu Lehotskú či Máriu Bartalos (Mária Havranová).

Sprava Juraj Loj, Mary Bartalos, Dávid Hartl. Zdroj: Tvojstory/Trhlina

Všetci sa sústredia na jediný cieľ: prísť tejto záhade na koreň. Či tomu uveríte, alebo nie, je v konečnom dôsledku na vás. Ak by ste sa predsa len rozhodli pozrieť si tento film v kine, nezabudnite si hneď po prečítaní vo vašom kine rezervovať vstupenky. Prajeme vám neopakovateľný filmový zážitok.

Zdroje: magazin.centrum.skstrategie.hnonline.sk, kniha Trhlina

Video: YouTube.com 

Titulná fotografia: instagram.com/tvojstory, koláž: Klocher

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií