Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Zomrel americký šprintér Jim Hines, ako prvý zabehol „stovku“ pod desať sekúnd

Hines sa narodil v štáte Arkansas v roku 1946, ale vyrastal v Oaklande v Kalifornii.

6.6.2023 (SITA.sk) – Vo veku 76 rokov zomrel americký šprintér Jim Hines. Bol prvým mužom, ktorý zabehol 100 metrov pod desať sekúnd. Tento rekord prekonal v roku 1968, keď na národnom šampionáte mu ručne namerali 9,9 sekundy. O jeho smrti informoval spravodajský web BBC.

Najdlhší rekord na mužskej „stovke“

Po vytvorení spomenutého rekordu mu čas pod desať sekúnd, konkrétne 9,95 s, zaznamenala i elektronická časomiera na olympijských hrách v Mexico City v tom istom roku. Jeho maximum vydržalo takmer 15 rokov, kým ho v roku 1983 neprekonal Calvin Smith.

Ten zlepšil Hinesov čas o dve stotiny sekundy na 9,93 s. V podaní Hinesa to bol najdlhší rekord na mužskej „stovke“, odkedy ho pred 110 rokmi začali sledovať.

Šprintérska kariéra

Hines sa narodil v štáte Arkansas v roku 1946, ale vyrastal v Oaklande v Kalifornii. Od detstva miloval šport, konkrétne bejzbal, ale v tínedžerskom veku uňho objavili talent na šprint. Okrem víťazstva v behu na 100 metrov na OH v Mexico City bol taktiež súčasťou americkej štafety na 4 x 100 metrov, ktorá získala zlato.

Svoju šprintérsku kariéru ukončil krátko po olympiáde a potom sa venoval americkému futbalu. V zámorskej NFL pôsobil tri roky v mužstvách Miami Dolphins a Kansas City Chiefs.

Viac k témam: Šprint, Úmrtie
Zdroj: SITA.sk – Zomrel americký šprintér Jim Hines, ako prvý zabehol „stovku“ pod desať sekúnd © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií