fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Bude Švédsko v NATO? Turecko vyjadrilo stanovisko

Švédsko a Fínsko spoločne požiadali o členstvo v NATO v máji 2022.

Máte tip? napíšte nám mailom

20.5.2023 (SITA.sk) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan povedal, že naďalej nie je pripravený podporiť členstvo Švédska v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO). V rozhovore pre spravodajskú televíziu CNN zopakoval svoje predchádzajúce tvrdenia, že Štokholm umožnil teroristickým organizáciám, aby sa v tejto severskej krajine ukrývali.

Erdoğan povedal, že sa nemôže priaznivo dívať na žiadosť Švédska o členstvo v NATO, „pokiaľ bude Švédsko naďalej umožňovať odnožiam teroristických skupín v Turecku voľne sa potulovať po uliciach Štokholmu“.

Turecko obvinilo Švédsko, že nepodniklo konkrétne kroky na potlačenie skupín, ktoré Ankara označuje ako teroristické organizácie alebo ktoré považuje za existenčné hrozby, vrátane kurdských skupín.

Švédsko a Fínsko spoločne požiadali o členstvo v NATO v máji 2022. Opustili tým svoju dlhodobú politiku vojenskej neutrality po tom, ako ruské sily napadli Ukrajinu. Zatiaľ čo Fínsko sa v apríli stalo 31. členskou krajinou aliancie, odpor Turecka a Maďarska zastavil snahy o vstup Švédska. NATO vyžaduje na prijatie nových členov jednomyseľný súhlas.

Viac k témam: členstvo v NATO, Turecký prezident
Zdroj: SITA.sk – Bude Švédsko v NATO? Turecko vyjadrilo stanovisko © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Podozrivý z výbuchu auta s prokremeľským spisovateľom vraj pracoval pre Ukrajinu, podľa vyšetrovateľov sa priznal
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií