fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Egypťanky spochybňujú sociálne normy tým, že praktizujú parkour

Máte tip? napíšte nám mailom

Skupina egyptských žien sa raz týždenne stretáva v opustenom parku na predmestí v Káhire. Lezú po stenách a skáču okolo, vykonávajúc namáhavú fyzickú disciplínu známu ako parkour. Zároveň spochybňujú konzervatívne sociálne normy krajiny.

Parkour (l’art du déplacement) je disciplína francúzskeho pôvodu, ktorej základom je schopnosť dostať sa z bodu A do bodu B (a späť) bezpečne, plynule a efektívne s použitím vlastného tela. Pomáha v prekonávaní akýchkoľvek prekážok v okolitom prostredí – od vetiev cez kamene a skaly až po zábradlia a betónové steny. Parkour zahŕňa beh, lezenie a skákanie akrobaticky okolo budov a nad terénom.

Zdroj: REUTERS/Amr Abdallah Dalsh

Ženy trénujú každý týždeň za posledných šesť mesiacov, ich cieľom je vytvoriť prvý profesionálny parkourový tím v Egypte.

Desať žien sa minulý piatok zúčastnilo na tréningu, na ktorom sa zameriavali na spevnenie hornej časti tela a rôzne metódy nakladania s okolím. Zvedavé davy, zvyknuté na ženy, ktoré majú v Egypte nízke postavenie, sa často zhromažďujú. Pozerajú sa na tréning, niekedy fotografujú a natáčajú. Ženy sa však sústredia na tréning a nenechajú sa rušiť. Trvajú na tom, že žiadny šport nie je výlučne pre mužov.

“Je prirodzené, že to ľudia neprijali, pretože na to neboli zvyknutí,” povedala jedna z trauceriek (muž, ktorý vykonáva parkour, je traceur, žena je traceuse alebo traceurka – pozn. red.) Zayneb Helal. “Neprijali myšlienku, že dievčatá môžu robiť šport, a nieto ešte na ulici,” dodala.

Zdroj: REUTERS/Amr Abdallah Dalsh

Je nezvyčajné, že ženy robia takéto športy v egyptských uličkách. Minuloročná anketa Thomson Routers Foundation o tom, ako si vedú ženy vo veľkomestách, ukázala, že Káhira je nejnebezpečnejšie mesto pre nežnejšie pohlavie. Londýn je, naopak, na tom najlepšie.

Prečítajte si tiež:
Tour de France 2019: Udržal si Peter Sagan zelený dres aj po dnešnej etape?

Vedené trénerom Mohamedom Omranom ženy ťažko trénujú preliezanie prekážok, správne pristátie po skokoch a vidia príležitosti v budovách naokolo.

“Ženy teraz trénujú a začína ich chodiť stále viac,” povedal Omran. “Keďže sa šport šíri, akceptuje sa zvyšovanie prípravy žien a nie je neobvyklé, že ženy majú vlastný tím a trénujú,” dodal.

Zdroj: REUTERS/Amr Abdallah Dalsh

Parkouru sa v Egypte venujú aj muži, no nemá žiadny regulačný orgán.

Vlani sa Británia stala prvou krajinou, ktorá oficiálne uznala parkour za šport.

Zdroj a foto: https://www.reuters.com/article/us-egypt-parkour/egyptian-women-challenge-social-norms-by-practising-parkour-idUSKBN1KC0TJ

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií