fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Fakty o seriáli 13 DÔVODOV PREČO, ktoré ste možno nevedeli

Stredoškolák Clay pred vchodom do domu nájde kazetu so svojím menom. Spolu s ňou sú tam aj ďalšie, na ktoré jeho spolužiačka Hannah Baker nahrala 13 dôvodov, pre ktoré sa rozhodla ukončiť svoj život.

Máte tip? napíšte nám mailom

Odkrýva sa nám nepekný pohľad na typickú americkú strednú školu, kde ťa jednoducho onálepkujú nejakou prezývkou, ktorá sa s tebou vlečie celé roky. Kde sa dejú veci, pred ktorými mnohí zatvárajú oči. Násilie, šikana, stalkovanie či sexuálne obťažovanie, seriál sa nevyhýba žiadnej z týchto ťažkých tém.

Prvú sériu vypustil Netflix von minulý rok, druhú v máji tohto roka. Nebudeme vás presviedčať o tom, že ak ste tento seriál nevideli, nemali by ste už váhať ani chvíľu. V tomto článku vám prinášame 13 vecí, o ktorých ste v súvislosti so seriálom možno nevedeli.

Fakty o seriále 13 DÔVODOV PREČO:

Pôvodne to mala byť Selena Gomez

V roku 2011 spoločnosť Universal kúpila práva na na nakrútenie príbehu podľa románu Jaya Ashera. Tento knižný bestseller plánovali prispôsobiť filmu s disneyovskou hviezdou Selenou Gomez v úlohe Hannah Baker. Avšak táto verzia sa nikdy nestala a v roku 2015 bolo oznámené, že Netflixu poslúži Gomez v súvislosti s týmto seriálom ako výkonná producentka (spolu so svojou mamou Mandy Teefey).

Selena nechcela byť rozptýlením

Selena Gomez nechcela hrať v seriáli kvôli obavám, že by sa fanúšikovia sústredili viac na ňu ako na samotný príbeh. Podľa jej slov bola šťastná, že sa na výrobe môže podieľať zo zákulisia.

13 dôvodov prečo
Selena Gomez (uprostred) s hlavnými postavami seriálu. Zdroj: fandom.wikia.com

Toto je prvá rola Katherine Langford

Možno by ste to nikdy neboli povedali, ale áno, Hannah Baker je prvou hlavnou úlohou Katherine Langfordovej. Austrálska herečka bola veľmi nadšená, že bude hrať americkú stredoškolskú študentku a môže zažívať všetky typické skúsenosti amerického tínedžera, ako napríklad halloweensky alebo školský ples.

Austrálčanka mala skúšky cez Skype

Langfordová vyhrala rolu Hannah Baker tak, že po zistení, že celosvetovo prebieha kasting, im poslala video. Nasledoval Skype hovor s režisérom Tomom McCarthym, kedy sa on a ďalší tvorcovia seriálu rozhodli, že práve ona je pre túto rolu tá pravá. Keď sa to dozvedela, mala už len 10 dní na to, aby požiadala o víza!

Herečka, ktorá hrá Skye, v Hollywoode vôbec nie je nováčikom

Sarkastická punkáčka Skye je jednou z mála ľudí, ktorí nie sú na Hanniných kazetách. Hrá ju Sosie Bacon, dcéra Kevina Bacona a Kyry Sedgwick. Hrá vo viacerých seriáloch a v roku 2014 bola vyhlásená za Miss Golden Globe.

Seriál má napojenie na Broadway

Pýtate sa, ako je to možné? 13 dôvodov prečo vytvoril showrunner (osoba zodpovedná za každodennú tvorbu televíznych seriálov, a.k.a. výkonný producent – pozn. red.) a spisovateľ Brian Yorkey. Predtým, ako priniesol Hannin životný príbeh do Netflixu, napísal Yorkey muzikál pre Broadway s názvom Next to Normal, ktorý sa tiež zaoberá problematikou duševného zdravia.

Dylan Minnette ovplyvnil hudbu v seriáli

Yorkey nebol jediným na pľaci, kto sa zaujímal o hudbu. Dylan Minnette, predstaviteľ Claya, hovoril s Yorkeym o tom, ktoré skladby by mali byť použité v soundtracku. V rozhovore s Popsugar Minnette povedal: “Milujem, že bol tak otvorený a že to bola naozaj veľká spolupráca. Na soundtracku je veľa umelcov, na ktorých som fakt hrdý!” Dokonca aj kapely či umelci na plagátoch, ktoré môžeme vidieť v Clayovej izbe, sú z Minnettových najobľúbenejších: Arcade Fire, The Shins či Bon Iver.

Je niekoľko veľkých rozdielov medzi knihou a seriálom

Zatiaľ čo v knihe sú rodičia študentov nespomínajú, v seriáli ich môžeme vidieť častejšie. Najmä rodičov Hanny a Claya. Pretože v knihe žiadni rodičia nie sú, znamená to, že tam nie je ani žiadny súdny proces. V druhej sérii seriálu má práve súd dôležitú úlohu. Smutné je aj to, že v knihe síce Hannah a Clay boli kolegami, viac sa však zblížili až na párty Jessicy.

View this post on Instagram

Facing the pain, feeling it, that takes courage.

A post shared by 13 Reasons Why (@13reasonswhy) on

Hannah skoro prežila

Ďalším veľkým rozdielom je, ako sa Hannah zabila. V seriáli si prerezala žiletkou zápästia, v knihe zhltla pilulky. Asher v knihe píše o tom, aku ju našla jej mama a okamžite ju previezli do nemocnice, počas čoho jej dávala brušnú masáž v snahe zachrániť ju. Nakoniec sa spisovateľ rozhodol, že posolstvo knihy bude silnejšie, ak hlavná hrdinka zomrie.

Na natáčanie priniesli psíkov

13 dôvodov prečo hovorí o veľmi závažných veciach vrátane samovraždy, sexuálneho násilia, šikany, stalkingu a obťažovania. Je ťažké sledovať to ako divák, ale ešte ťažšie zahrať to. Herec Minnette povedal, že pri jednej obzvlášť ťažkej scéne priniesli psíkov na terapiu pre hercov, aby im pomohli zvládnuť tak silné emocionálne natáčanie.

Seriál má aj marvelovského herca

Výchovný poradca Kevin Porter (Derek Luke) sa prestáva venovať Hanne, keď ho najviac potrebuje. Avšak tento herec zohral vo svojej kariéru oveľa väčšiu hrdinskú úlohu v MCU (Marvel Cinematic Universe), teda v marvelovských filmoch. Luke stvárnil postavu Gabriela Jonisa, člena elitnej jednotky vo filme Captain America: Prvý Avenger.

Ross Butler opustil Riverdale, aby mohol zostať v 13 dôvodoch prečo

Ross Butler hrá futbalového hráča Zacha Dempsyho. Zároveň hral ale aj Reggieho Mantlea v prvej sérii Riverdale televíznej stanice The CW. Butler sa musel rozhodnúť pre jeden seriál, pretože sa natáčali súčasne v dvoch rozličných krajinách (Riverdale v Kanade).

Seriálové hviezdy majú rovnaké tetovania

Selena Gomez a herci Tommy Dorfman (Ryan) a Alisha Boe (Jessica) si spolu dali vytetovať bodkočiarku. Brandon Flynn (Justin) má tiež takéto tetovanie, ale dal si ho spraviť neskôr sám. Bodkočiarka sa stala symbolom prevencie samovraždy po vytvorení „Semicolon Project“ (Projektu Bodkočiarka), ktorý hovorí: „Bodkočiarka sa používa, keď chce autor ukončiť vetu, ale rozhodne sa ju neukončiť. Autor si ty a veta je tvoj život.“

https://www.instagram.com/p/BSsBAQjgcq3/?taken-by=tommy.dorfman

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj fandom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií