fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Mexická sopka Popocatépetl sa prebudila k životu, ohrozuje približne 25 miliónov ľudí

Odborníci sa obávajú, že silná erupcia by mohla prerušiť leteckú dopravu alebo pokryť oblakmi popola hlavné mesto a oblasť okolo neho.

Máte tip? napíšte nám mailom

19.5.2023 (SITA.sk) – Mexická sopka Popocatépetl sa tento týždeň opäť prebudila k životu. Chrlila obrovské oblaky popola, ktoré prinútili 11 dedín v jej blízkosti zrušiť školské vyučovanie.

Popocatépetl vysoká 5 426 metrov je druhou najvyššou sopkou Mexika po vulkáne Citlaltépetl. Leží len 70 kilometrov od metropoly Mexico City.

Odkedy sa sopka známa aj ako „El Popo“ v roku 1994 prebudila z dlhého spánku, vytrvalo už takmer 30 rokov chrlí toxické výpary, popol a kusy žeravého kameňa. V okruhu 100 kilometrov okolo nej žije približne 25 miliónov ľudí.

Okolo vrcholu sopky sa nachádza šesť kamier, termovízne zariadenie a 12 seizmologických monitorovacích staníc, ktoré nepretržite fungujú 24 hodín denne a hlásia informácie do hlavného centra v Mexico City, ktoré tak môže vydať varovanie pred prípadným nebezpečenstvom.

Odborníci sa obávajú, že silná erupcia by mohla prerušiť leteckú dopravu alebo pokryť oblakmi popola hlavné mesto a oblasť okolo neho.

Viac k témam: Sopka, Sopka Popocatépetl
Zdroj: SITA.sk – Mexická sopka Popocatépetl sa prebudila k životu, ohrozuje približne 25 miliónov ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Okupovaným mestom Berďansk otriasli výbuchy, Ukrajinci mali na Rusov zaútočiť raketami Storm Shadow
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií