Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Putin plánuje využiť výsledok volieb na predĺženie vojny, tvrdí Inštitút pre štúdium vojny

Volebné výsledky z ilegálne anektovaných ukrajinských oblastí, podľa Putina ukazujú, že Ukrajinci sú „vďační za ruskú ochranu“.

19.3.2024 (SITA.sk) – Ruský vodca Vladimir Putin pravdepodobne plánuje využiť výsledok prezidentských volieb, v ktorých si zabezpečil ďalšie funkčné obdobie, na odôvodnenie predĺženého konfliktu na Ukrajine a dlhodobej okupácie jej území.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ako informuje spravodajský portál Sky News, vo svojej novej správe o vojne na Ukrajine to uvádza americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Podmienky pre predĺžený konflikt

Putin tvrdí, že v ilegálne anektovaných ukrajinských oblastiach, a teda Luhanskej, Doneckej, Záporožskej a Chersonskej, získal viac ako 88 percent hlasov. Tieto výsledky podľa neho ukazujú, že Ukrajinci sú „vďační za ruskú ochranu“.

Takýmito tvrdeniami Putin podľa ISW pripravuje podmienky pre predĺžený konflikt a okupáciu Ukrajiny.

„Ruskí okupační predstavitelia pravdepodobne sfalšovali rekordne vysokú podporu Putina na okupovanej Ukrajine a pravdepodobne donútili ukrajinských občanov zúčastniť sa na voľbách,“ konštatuje think tank.

Demilitarizovaná „sanitárna zóna“ na Ukrajine

Inštitút tiež uviedol, že ruský vodca opätovne zdôraznil myšlienku demilitarizovanej „sanitárnej zóny“ na Ukrajine v reakcii na nedávne cezhraničné operácie v ruskej Belgorodskej a Kurskej oblasti, ku ktorým sa hlásia ruské skupiny podporujúce Ukrajinu.

Počas svojho víťazného prejavu Putin zdanlivo priznal, že v týchto dobrovoľníckych silách sú ruskí občania, keď povedal, že „štyri skupiny zradcov“ vykonávajú útoky v Rusku a naznačil, že ich Rusko zlikviduje. Zrejme pritom podľa ISW odkazoval na Légiu Sloboda Ruska, Ruský dobrovoľnícky zbor, Sibírsky prápor a dobrovoľníkov z Čečenskej republiky Ičkéria.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v marci 2024 (fotografie)

Viac k témam: Prezidentské voľby v Rusku, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Ruský vodca, vojna na Ukrajine, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Putin plánuje využiť výsledok volieb na predĺženie vojny, tvrdí Inštitút pre štúdium vojny © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií