fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Španielska prokuratúra obvinila FC Barcelona z korupcie, podvodu a falšovania dokumentov

Katalánsky tím mal platiť spoločnosti niekdajšieho rozhodcu a členovi komisie rozhodcov RFEF dlhé roky vysoké sumy.

Máte tip? napíšte nám mailom

11.3.2023 (SITA.sk) – Prokuratúra v Španielsku oficiálne vzniesla obvinenie z korupcie voči tamojšiemu futbalovému klubu FC Barcelona z dôvodu niekoľko rokov trvajúcich platieb na účet niekdajšieho rozhodcu a viceprezidenta rozhodcovskej komisie.

Vyšetrovací sudca rozhodne, či a aký trest dostane katalánsky veľkoklub. “Blaugranas” sú obvinení nielen z korupcie, ale aj z podvodného hospodárenia a falšovania obchodnej dokumentácie.

Negreira prijal aspoň milión eur

Firma Josého Maríu Enríqueza Negreiru v rokoch 2016 až 2018 prijala od Kataláncov 1,4 milióna eur, pričom Negreira bol v rokoch 1994 – 2018 člen komisie rozhodcov Španielskej kráľovskej futbalovej federácie (RFEF).

Iné zdroje uvádzajú sumu až sedem miliónov eur za roky 2001 až 2018. Predstavitelia barcelonského klubu sa obhajujú tvrdím, že uvedené prostriedky platili za vypracovanie posudkov o rozhodcoch, čo je vraj bežná prax.

Katalánci chcú nezávislé vyšetrovanie

Tieto platby pôvodne vyšetrovali iba v rámci daňovej kontroly v Negreirovej firme, neskôr sa však prípad rozšíril aj na FC Barcelona. Vedenie španielskej La Ligy a RFEF sa touto záležitosťou zaoberajú. Katalánsky klub uviedol, že požiadal nezávislú spoločnosť, aby vykonala vlastné vyšetrovanie.

Prečítajte si tiež:
Škriniarov agent priznal rokovania s PSG aj ďalšími klubmi, jeho pokračovanie v Interi Miláno je nereálne

La Liga uviedla, že športové sankcie voči Barcelone nie sú možné ani v prípade dokázania korupcie, pretože už uplynula premlčacia lehota. To vyvolalo znepokojenie v radoch účastníkov La Ligy aj ďalších kruhoch. Klub odmietol akékoľvek previnenie alebo konflikt záujmov. Uviedol, že síce platí za posudky rozhodcov, ale nikdy sa nepokúsil ovplyvniť ich verdikty v zápasoch.

Viac k témam: Falšovanie dokumentov, Korupcia, La Liga, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Španielska prokuratúra obvinila FC Barcelona z korupcie, podvodu a falšovania dokumentov © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií