Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Z holandskému múzea zmizol Van Goghov obraz: Išlo o krádež

Riaditeľ holandskému múzea Singer Laren v Larene zažil skutočný šok. Niekto ukradol vzácny obraz celosvetovo známeho maliara Vincenta van Gogha. Obraz pochádzal z 19. storočia, niekto ho zrejme ukradol. Podľa najnovších informácií z múzea nezmizla žiadna iná maľba.

Vincent van Gogh bol nepochybne jedeným z najznámejších maliarov svojej doby. Počas svojej umeleckej kariéry vytvoril asi 900 malieb a viac ako 1 000 kresieb. Zaujímavosťou je, že predtým, ako tragicky umrel, sa mu podarilo predať iba jeden jediný obraz. Výnimočnosť jeho umeleckej diel oceňujú ľudia dodnes. O to väčší bol šok riaditeľa holandského múzea Singer Laren, keď sa dozvedel, že van Goghov obraz zmizol.

Van Goghov obraz bol výnimočný

Z múzea Singer Laren v holandskom meste Laren tesne po tretej hodine ráno z nedele na pondelok zmizol van Goghov obraz. Išlo o dielo s názvom „Spring Garden“, v preklade jarná záhrada, z roku 1884. Van Gogh na plátno zachytil jarnú farmu v holandskej obci Nuenen. Múzeum si obraz zapožičalo z Groningerského múzea na severe krajiny.

Múzeum v Groningeri sa pýšilo jedinečným obrazom významného maliara. „Práca z roku 1884, olejomaľba, je jediným obrazom van Gogha v zbierke Groningerského múzea,“ uviedlo múzeum vo vyhlásení. Podľa informácií od riaditeľa Singer Laren z múzea nezmizli žiadne ďalšie obrazy.

Z holandskému múzea zmizol Van Goghov obraz: Išlo o krádež
zdroj: AP

Polícia pátra vo vinníkovi

Po zistení, že Van Goghov obraz niekto ukradol, zostali všetci v nemom šoku. „Vyšetrovanie je momentálne v plnom prúde, nič viac k policajnému vyšetrovaniu povedať nemôžeme,“ píše sa vo vyhlásení Groningerského múzea. Príslušníci polície zatiaľ prezradili len to, že zlodej rozbil vchodové sklenené dvere múzea. To spustilo poplach, ktorý privolal políciu. Nanešťastie, vinník medzičasom stihol ujsť. Na základe týchto informácií je zrejmé, že išlo o krádež.

Jan Rudolf de Lorm, riaditeľ múzea Singer Laren, povedal, že krádež ho nielen zaskočila, ale aj neuveriteľne nahnevala. Neodkáže si vysvetliť, ako mohlo dôjsť ku krádeži, keďže múzeum je v dôsledku pandémie koronavírusu zatvorené. „Pre múzeum v Groningeri je to veľmi zlé, rovnako aj pre múzeum v Larene, je to hrozné pre nás všetkých,“ prezradil de Lorm. Umenie by podľa jeho slov malo slúžiť všetkým, nemal by si ho nikto privlastňovať. Zároveň dúfa, že polícia nájde ako vinníka, tak Van Goghov ukradnutý obraz.

Zdroj Independent
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií