Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ste svedkom násilia či krádeže, no bojíte sa zavolať? Na 112 môžete poslať aj SMS

Na číslo tiesňovej linky 112 môžete posielať aj SMS. Upozorňuje na to polícia na svojom Facebooku. 

Po nedávnych udalostiach, ako napríklad útok v bratislavskej MHD, sa Polícia Slovenskej republiky rozhodla dať do pozornosti možnosť zasielania SMS na univerzálnu tiesňovú linku. V spomínanom prípade mnoho svedkov nekontaktovalo ozbrojené a záchranné zložky hlavne z dôvodu obavy o vlastné bezpečie. Okrem prípadov, kedy svedok vyhodnotí, že nie je vhodné kontaktovať niektorú zo zložiek hlasovým hovorom, SMS slúžia prioritne sluchovo znevýhodneným občanom. 

Zdroj: piesne.sk

Podobne ako volania, aj SMS na 112 je možné posielať z každého mobilného telefónu, ktorý má v sebe vloženú SIM kartu. SMS však narozdiel od hovorov nie je možné poslať zo zahraničného čísla. Polícia na svojom facebookovom profile zároveň zverejnila stručný návod, ako by mala SMS vyzerať.

V prvom rade treba uviesť, čo sa stalo, napríklad: napadnutie, zdravotný problém, nehoda, požiar a iné. Netreba zabúdať ani na miesto, kam treba pomoc vyslať. Najlepšie je napísať presnú adresu, poprípade výrazný záchytný bod. Polícia zároveň dodáva, že pri písaní je potrebné upokojiť sa a písať sústredene. 

Po zaslaní SMS vám príde upozornenie, aby ste si boli istý, že vaša správa bola doručená. Obrázky pomocou MMS zatiaľ posielať možné nie je, no Ministerstvo vnútra SR už na tomto kroku pracuje. Výhodou však je, že v prípade potreby vás cez SMS operátor môže ďalej navádzať podobne ako pri klasickom hovore.

Zneužitie SMS na tiesňovú linku sa trestá!

Zdroj: mytrnava.sme.sk

Zdroj : facebook.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií