Reklama/advertisment

V decembri minulého roka sa po dlhej odmlke znovu prihlásila o slovo kapela Ospalý pohyb a svojím vydareným EP Ü avizovala skoré vydanie ďalších nových skladieb. Ten čas práve nastal a 22 rokov po poslednom albume Sleepy Motion vychádza nový pod názvom ø.

Reklama/advertisment

Kapela, združená okolo hudobného skladateľa Martina Burlasa, na ňom prináša 10 nových skladieb, na ktorých sa okrem neho autorsky podieľali aj Pavol Hubinák (25-17, Na konci cesty) a Daniel Baláž (15 rokov pod umelým svetlom). Na albume textársky spolupracoval Ján Boleslav Kladivo (Wellengesang), texty k ostatným skladbám sú dielom Martina Burlasa. Ďalším hosťom je Jozef Lupták, ktorý nahral violončelo do skladby Nebojím sa.

Reklama/advertisment

Album znie viac elektronicky ako EP Ü a sama kapela ho vtipne charakterizuje ako “taký nežný prológ blížiacej sa apokalypsy, tentokrát napríklad aj v rytme bossanovy”.

4f41ba3f-a021-495d-9d56-c19684547fa6

Nahrávanie nového materiálu prebehlo v Legálnych štúdiách v Bratislave pod taktovkou Ľuba Válkyho a v domácich štúdiách členov kapely. O mixáž sa postaral M. Burlas a P. Hubinák,  nahrávky zmastroval Dan Václavek. Autorom artworku obalu je grafický dizajnér Peter Hajdin.

Album ø vyšiel 24. mája 2016 ako 12” vinyl LP a digitálne vo formátoch MP3, FLAC, AAC atď., dostupný na weboch vydavateľstiev Deadred a Starcastic, na Bandcamp profile kapely alebo aj v sieťach iTunes, Spotify, Deezer, Google Play a pod. Distribúciu platní do kamenných predajní zabezpečuje Wegart.

Veľmi limitovaná edícia vinyl LP vychádza s priloženým 7” bonusovým singlom s novou verziou skladby Ostrava z repertoáru kapely Maťkovia, ktorá pôvodne vyšla takmer pred štyridsiatimi rokmi len ako bootleg. B stranu tvorí autorská skladba P. Hubináka Svetlo, vlna, zástava. Digitálna verzia singla bude zatiaľ dostupná len spolu s vinylovým 7”.

ospalý pohyb

Ospalý pohyb (bio)

Ospalý pohyb vznikol ako logické pokračovanie starších projektov skladateľa Martina Burlasa – Maťkovia a Zabudnutý ohyb (s Ivanom Csudaiom). V kapele sa vystriedalo viacero viac či menej stálych členov a hostí (Lucia Piussi, Miki Škuta, Jozef Vlk) a nahrala tri albumy: Flowers of Exhaustion (1991, Globus International), Broken (1993, Zoon Records) a zatiaľ posledným je nepomenovaný album z roku 1994 (Legal Records).

V roku 2015 začali Ospalý pohyb opäť koncertovať a pracovať na nových skladbách v zostave Peter Zagar (klávesy), Daniel Baláž (bicie a elektronika), Pavol Hubinák (gitary) a Martin Burlas (spev, klávesy a basgitara).

K proklamovanej ospalosti (s miernym echom pôvodnej sónickej brutality) nemala skupina výrazovo vo svojej doterajšej histórii nikdy bližšie, hoci medzi novými skladbami je možné nájsť aj svižnejšie kúsky. EP nazvaná Ü v decembri 2015 predznamenala nový album ø, ktorý vychádza v máji 2016.

6d5cb7d8-02ae-4f47-a2f7-899a3a7b8084

 

Ospalý pohyb – ø

Vydavateľ: Deadred Records / Starcastic Records
Dátum vydania: 24. máj 2016
Formát: MP3 / FLAC / AAC / WAV download, 12“ vinyl LP
Katalógové čísla: DR-043 / STC063

Zoznam skladieb:

  1. Nebojím sa
  2. 15 rokov pod umelým svetlom
  3. 25-17
  4. Uspávanka
  5. Problém
  6. Pekné šaty
  7. Stranger Than Night
  8. Wellengesang
  9. Na konci cesty
  10. iOSP

Súvisiace linky:

Download:

https://ospalypohyb.bandcamp.com/album/–2
http://deadred.sk/releases/ospaly-pohyb-o/

Vinyl:
http://deadred.sk/produkt/ospaly-pohyb-lp-vinyl-edition-standard/

Ospalý pohyb:

http://www.ospalypohyb.sk/
https://ospalypohyb.bandcamp.com/

Vydavateľstvá:
www.deadred.sk
www.starcasticrecords.cz

Loading...